Sieradz: podpisano porozumienie powołujące Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
W sieradzkim magistracie, z udziałem Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, uroczyście podpisano międzygminne porozumienie powołujące ZZIT w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz Zduńska Wola Łask.
Dziewięć samorządów z trzech wymienionych powiatów chce wspólnie sięgnąć po blisko 200 mln zł, które w ramach projektu ma dla nich Urząd Marszałkowski w Łodzi. – Obszar pomiędzy Sieradzem a Łaskiem kapitalnie nadaje się do tego przedsięwzięcia. My dajemy pewną perspektywę działania, ale to państwo musicie ją wypełnić. Musicie zgodzić się na funkcjonowanie w tej perspektywie – mówił marszałek.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, o ZZIT | audio (m4a) audio (oga) | |
O Miejskich Obszarach Funkcjonalnych | audio (m4a) audio (oga) |
Strategia ma połączyć samorządy w działaniu na rzecz wspólnych projektów. Co znajdzie się w dokumencie? Wiodące miejsce zajmą w nim turystyka i ochrona środowiska. Niewykluczone, że od Sieradza do Łasku można będzie również poruszać się zintegrowaną komunikacją miejską. – Dlaczego ma nie być wspólnej komunikacji aglomeracyjnej Sieradz-Łask-Zduńska Wola, gdzie autobusy elektryczne mogą jeździć w pętli. Wyjechać z Sieradza, zabrać mieszkańców Zduńskiej Woli, zabrać ich do Łasku. Następnie tam się naładować i powrócić do Sieradza – mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Na przygotowanie wspólnej strategii dla Urzędu Marszałkowskiego, samorządowcy mają tylko 2 tygodnie.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |