1 325 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, z czego 83 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 1 325 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowały kolejne 83 osoby.
Dzisiaj (5 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o1 325 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono83 nowe zachorowania na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 38 osób.
warmińsko-mazurskiego (56), śląskiego (46), wielkopolskiego (45), kujawsko-pomorskiego (43), świętokrzyskiego (20), opolskiego (17), lubuskiego (14). 11 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 5, 2021
W szpitalach przebywa obecnie 1963 pacjentów covidowych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj ich liczba wzrosła o 123 osoby. 195 chorych jest podłączonych do respiratorów. W ciągu minionej doby ta liczba wzrosła o 15 osób.
Na kwarantannie przebywa 89 204 osób. To ponad 8 000 osób więcej niż dzień wcześniej.
Resort zdrowia podał także, że w sumie w Polsce jest 2 665 239 ozdrowieńców z COVID-19.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/jPrxuY872q
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 5, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
W Łodzi można zgłaszać się na rehabilitację pocovidową do Centrum Medycznego im. L. Rydygiera. Do placówki medycznej kierowane są osoby, które przebyły COVID-19 w ostatnim półroczu i nadal odczuwają skutki choroby. Rehabilitacja, w zależności od stanu zdrowia, trwa od 2 do 6 tygodni.Czytaj więcej
Ponad połowa mieszkańców województwa łódzkiego zaszczepiła się przeciw COVID-19.Najliczniejszą grupą, która przyjęła preparat przeciw COVID-19, są seniorzy. Najmniej chętnie szczepią się osoby w wieku 12-19 lat.Czytaj więcej
W mobilnych punktach można przyjąć trzecią dawkę preparatu przeciw COVID-19.W szczepieniobusach przygotowano dla pacjentów jednodawkowy preparat firmy Johnson&Johnson. Pracownicy placówek medycznych, pacjenci ze wskazaniami medycznymi, a także wszystkie osoby po 50. roku życia, mogą przyjąć także trzecią dawkę szczepionki Pfizera.Czytaj więcej
Koronawirus na świecie
Władze Rumuni zdecydowały o zawieszeniu planowych zabiegów chirurgicznych i operacji w szpitalach na czas walki z narastającą falą zakażeń koronawirusem. Wiceminister spraw wewnętrznych Raed Arafat zapowiedział, że przez najbliższy miesiąc służby medyczne będą zmuszone skupić się na walce z COVID-19. Decyzja nie będzie dotyczyła nagłych przypadków ani kobiet w ciąży czy pacjentów z chorobami przewlekłymi. We wrześniu dzienna liczba zakażeń w Rumunii wzrosła ośmiokrotnie, a na początku października przekroczyła 8 i pół tysiąca przypadków. Jednocześnie liczba szczepień wykonanych w tym kraju jest jedną z najniższych w Europie. Dzisiaj w całym kraju do dyspozycji chorych na COVID-19 były jedynie trzy łóżka na oddziałach intensywnej terapii, a władze starają się jak najszybciej zwiększyć tę liczbę. Władze Rumunii chcą poprosić też inne kraje Unii Europejskiej o dostarczenie tlenu oraz niezbędnych lekarstw. Do tej pory w Rumunii potwierdzono prawie 1 milion 300 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 37 i pół tysiąca osób. W pełni zaszczepiona jest jedynie jedna-trzecia dorosłych obywateli.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w Niemczech, władze niektórych landów zniosły dziś obowiązek noszenia maseczek w szkołach podstawowych. Zdaniem wielu rodziców, luzowanie obostrzeń podczas lekcji jest przedwczesne. W Berlinie z obowiązku noszenia maseczek zostały zwolnione dzieci do szóstej klasy włącznie. Władze Bawarii złagodziły restrykcje we wszystkich szkołach. Wśród ekspertów krok ten budzi wątpliwości, w każdym razie na obecnym etapie pandemii. “W wielu szkołach sytuacja epidemiczna się pogorszyła, przy czym większość uczniów to osoby niezaszczepione. Według mnie podjęto tę decyzję bez przemyślenia i zbyt pochopnie” – powiedział szef Niemieckiego Związku Nauczycieli, Heinz-Peter Meidinger. Łagodzeniu obostrzeń w podstawówkach sprzeciwia się też spora część rodziców. W Berlinie pod petycją za przywróceniem wymogu zakrywania ust i nosa podczas lekcji podpisało się ponad tysiąc osób. Natomiast w Stuttgarcie, gdzie w szkołach obowiązują nadal surowsze przepisy, na ulice wyszły setki rodziców utrzymujących, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu ich dzieci.
Europejska Agencja Leków uznała za wskazane podawanie trzeciej dawki szczepionki Pfizer przeciwko Covid-19osobom powyżej 18. roku życia. W komunikacie Agencji napisano, że dawka przypominająca powinna być podawana co najmniej sześć miesięcy po pełnym zaszczepieniu. Z kolei osoby z poważnie osłabionym układem odpornościowym mogą otrzymywać trzecią dawkę szczepionki Pfizer lub Moderna już 28 dni po drugiej dawce. Europejska Agencja Leków ogłosiła długo oczekiwane wytyczne po tym, jak część unijnych krajów podjęła samodzielne decyzje dotyczące trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. W Polsce, od 24 września, dawkę przypominającą mogą dostać wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat, po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |