Sezon grypowy i darmowe szczepienia | Zdrowym Być
Koniec września i początek października to najczęściej czas kiedy zaczyna się sezon grypowy. W tym roku wiele osób będzie mogło zaszczepić się przeciw grypie za darmo i bez konieczności chodzenia do swojej przychodni.
Listęosób uprawnionych do bezpłatnych szczepień otwierają medycy i seniorzy po 75 roku życia.
Magdalena Góralczyk z NFZ w Łodzi –W czasie pandemii, a ta cały czas trwa, szczególnie wskazane jest zapobieganie zachorowań. Wirusem grypy bardzo łatwo jest się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczyć zakażenia. Grypa rozwija się bardzo szybko, a wirus bardzo szybko się namnaża. Pojawia się wysoka gorączka, katar, kaszel, bóle głowy, a chory odczuwa bóle mięśniowe. Często towarzyszy temu ogólne uczucie osłabienia, czy rozbicia. Rozpoznanie grypy i odróżnienie i od przeziębienia wcale nie jest takie proste jak się wydaje. Dlatego jeżeli spotkamy u siebie jakiekolwiek z tych objawów powinniśmy z konsultować się z lekarzem. Zachorować na grypę może każdy, ale szczególnie ciężko przechodzą ją osoby po 65 roku życia, dzieci poniżej piątego roku życia, kobiety w ciąży, osoby z nadwagą, czy borykające się z przewlekłymi chorobami serca, płuc, czy niedoborami odporności.
Dorota Matyjasik (Radio Łodź)– Do darmowych szczepień prawa mają też przedstawiciele innych zawodów, między innymi nauczyciele, pracownicy przedszkoli i służby mundurowe.
Magdalena Góralczyk-To także farmaceuci, pracownicy aptek, nauczyciele akademiccy, doktoranci, ale również pracownicy pomocy społecznej i sami pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów, czy oddziałów medycyny paliatywnej. Do tej grupy należą również osoby przebywające w domach pomocy społecznej.
Dorota Matyjasik – Czy osoby mające prawo do bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie mogą zgłaszać się do wybranych punktów ?
Magdalena Góralczyk – Jeżeli pacjent należy do którejś z tych grup nie musi prosić lekarza o receptę, tak jak jest to w przypadku innych pacjentów, ani nie musi się umawiać w przychodni. Wystarczy, że taka osoba zgłosi się do jednego z punktów szczepień, który wskazany jest na mapie na stronach internetowych ministerstwa lub pod numer telefoniczny 800 190 590 i może umówić się na termin szczepienia.
Przed szczepieniem należy jedynie wypełnić oświadczenie, a następnie porozmawiać z lekarzem, który kwalifikuje do takiego zabiegu. Powinniśmy zgłaszać się zdrowi, bez objawów infekcji, ani wysokiej gorączki. Jeśli mam jakiekolwiek wątpliwości co do szczepienia sugeruje kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu, który z pewnością rozwieje wątpliwości.
Nazwa | Plik | Autor |
Zdrowym Być – 4.10.2021 Sezon Grypowy | audio (m4a) audio (oga) |
