Diabetologia w sieradzkim szpitalu nie zostanie zamknięta – dyrekcja uspokaja pacjentów
Do naszej redakcji zgłosili się słuchacze, którzy na co dzień zmagają się z cukrzycą, zaniepokojeni sygnałami o możliwym zamknięciu oddziału diabetologii Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu. Leczą się tu pacjenci z odległych miejscowości, ponieważ tego typu oddziały znajdują się tylko w Łodzi i właśnie w Sieradzu.
Pani Ewa choruje od kilkudziesięciu lat. W domu może co najwyżej monitorować poziom cukru we krwi i brać leki. – Mam paski do pomiaru i leki, ale po nie muszę przecież jechać do lekarza, do poradni – mówi.
Zawieszenia działalności oddziału lub co gorsza jego likwidacji nie wyobraża sobie prezes miejsko-powiatowego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Sieradzu Jan Kruszyński. – Nie wyobrażam sobie, bo to jedyny taki oddział na tę część województwa. To jest problem, bo przyjeżdżają tu ludzie i z Wieruszowa i z Pajęczna, Poddębic czy nawet Skierniewic.
– Myślę, że niepokój powstał z tego powodu, że czasowo ograniczyliśmy przyjęcia z powodów kadrowych – staże lekarskie, urlopy. Te przyjęcia były realizowane na pozostałych dwóch oddziałach, które mają możliwość realizowania świadczeń internistycznych – tłumaczy z-ca dyr ds. medycznych Jacek Kogucki. – Na internę można się dostać z innymi schorzeniami, ale nie tak ciężkimi, jakie potrafi wywołać cukrzyca. Tu potrzeba specjalistów, którzy sprawią, że pacjent poczuje się bezpiecznie, otrzyma odpowiednie dawki i diagnozę – przekonuje prezes gminno-miejskiego Koła Diabetyków w Błaszkach Jadwiga Wolniak.
Sytuacja nieco się unormowała, wiadomo jednak, że braki kadrowe zarówno wśród lekarzy, jak i pielęgniarek mogą się znów pojawić. Dyrektor Kogucki zapewnia, że wciąż poszukiwani są specjaliści, którzy mogliby zasilić zespół.
POSŁUCHAJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Nazwa | Plik | Autor |
Czy oddziałowi diabetologii w sieradzkim szpitalu grozi zamknięcie? | audio (m4a) audio (oga) |
Oddział Diabetologiczny sieradzkiego Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu liczy sobie około 40 łóżek. Przez cały czas jest w większości zapełniony, stąd dość długi okres oczekiwania na przyjęcia planowe.