Poradnik o chorobie Alzheimera | Zdrowym Być
Choroby Alzheimera nadal nie udaje się wyleczyć, ale jeśli jest wcześniej wykryta, można spowolnić jej rozwój. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z organizacjami pozarządowymi przygotował praktyczny poradnik, jak rozpoznać, leczyć i opiekować się pacjentami z tą chorobą i przede wszystkim na jakie wsparcie ze strony systemu ochrony zdrowia mogą liczyć opiekunowie.
– Alzheimer to choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. To choroba, która stanowi najczęstszą przyczynę otępienia u osób powyżej 65. roku życia. Mapy potrzeb zdrowotnych opublikowanych przez ministra zdrowia wskazuje, że w naszym województwie Alzheimer będzie jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych, z którymi jako mieszkańcy regionu będziemy musieli się zmierzyć – mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.
Zacznijmy od pierwszych objawów choroby, co w zachowaniu starszych rodziców, dziadków czy znajomych może nas zaniepokoić. – Częste powtarzanie pytań, zapominanie, problemy z przypominaniem sobie minionych wydarzeń, zaburzenia językowe, czyli trudności w odnajdywaniu słów, ograniczenie w rozumieniu mowy, trudności w rysowaniu, błędy w liczeniu, błędy w ocenie sytuacji, pogubienie się chorego wtedy, kiedy musi zadecydować o kilku rzeczach naraz – dodaje Leder.
Nazwa | Plik | Autor |
Poradnik o chorobie Alzheimera | Zdrowym Być | audio (m4a) audio (oga) |
Jakie informacje są niezbędne, kiedy już u pacjenta zostanie zdiagnozowana choroba? Jak przyznaje Anna Leder, dla rodziny, opiekunów to bardzo trudna sytuacja i każdy może się w niej znaleźć. – Napisaliśmy o najważniejszych sprawach, o tym, czym jest choroba, jakie są jej pierwsze objawy zarówno dot. pamięci jak i poruszania się pacjenta, różnych funkcji poznawczych czy socjalnych. Od czego zacząć diagnozę choroby Alzheimera? Jest tutaj napisane o tym, jak uregulować ważne sprawy prawne, jak wygląda przebieg kliniczny tej choroby, są także praktyczne porady dla opiekuna chorego, ale również takie dotyczące samego chorego. To zagadnienia dot. tego, jak wygląda sen, jak zaplanować choremu czas, jakie aktywności można mu zaproponować, jakie będą go cieszyć. Nie uciekamy od trudnych tematów, takich jak agresywne zachowania chorych – wyjaśnia Anna Leder.
Po szczegółowe informacje odsyłamy do poradnika.
Choroba Alzheimera wolniej lub szybciej, ale jednak postępuje. Nie każdy chory ma rodzinę, która jest w stanie zapewnić mu pełną opiekę. – Może być przekazany do zakładu opiekuńczo-leczniczego dla chorych z Alzheimerem w Łódzkiem. Taki zakład jest w Warcie. Może również być przekazany pod opiekę Domu Pomocy Społecznej, który zajmuje się takimi chorymi. Również pielęgniarska opieka długoterminowa jest tym rodzajem opieki, który może być pomocny w zatroszczeniu sięo chorego na Alzheimera.
