Wystawa pamiątek sprzed lat w 201. urodziny ulicy Ogrodowej w Łodzi
Wystawy, gra terenowa, prelekcja i spacery wypełniły świętowanie urodzin ul. Ogrodowej w Łodzi. To część większego projektu pod hasłem Zostawić coś po sobie historie łódzkich rodzin robotniczych. To szansa, by poznać historię byłych włókniarzy i włókniarek, ale także dowiedzieć się o planach na dalszą rewitalizację terenu przy ul. Ogrodowej, w tym famuł, czyli byłych domów robotniczych.
– Chcemy, aby przyciągnąć do tego miejsca nie tylko byłych pracowników Poltexu, ale też byłych pracowników wszystkich łódzkich zakładów – mówi Anna Lisiewicz, prezes stowarzyszenia Ludzie Fabryki. – W czasach PRLu te zakłady ze sobą rywalizowały, ludzie spotykali się przy okazji różnych imprez.
W Muzeum Fabryki udostępniono też wystawę prac plastycznych wykonanych przez przedstawicieli łódzkich rodzin robotniczych. Nie zabrakło tez rodzinnych pamiątek mówi Tomasz Czaczkowski. – Staram się szukać i zbierać pamiątki po moich przodkach, przede wszystkim po dziadkach. Są to bardzo ciekawe zdjęcia z kursów włókienniczych, ale na jednej z fotografii można zauważyć samego obywatela prezydenta Bolesława Bieruta.
Z kolei przy głównym wejściu do Manufaktury można też oglądać plenerową ekspozycję przygotowaną przez Archiwa Państwowe, prezentującą historię nie tylko łódzkich, ale także polskich rodzin robotniczych.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |