Obchody 82. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę w Łodzi [ZDJĘCIA]
17 września 1939 roku Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Polski i dołączyła do II wojny światowej jako sojusznik nazistowskich Niemiec. W rocznicę tych wydarzeń, pod pomnikiem Ofiar Komunizmu przy Anstadta w Łodzi spotkały się delegacje państwowe, samorządowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich i reprezentacje kilku łódzkich szkół.
17 września 1939 roku granice Polski, w której od dwóch tygodni trwała już walka z niemieckim okupantem, przekroczyło kilkaset tysięcy radzieckich żołnierzy. Dla Wojska Polskiego było to wielkie zaskoczenie, a do dowództwa płynęły sprzeczne informacje.
– Sowieci wkraczali bardzo często jako sojusznicy Polaków -mówi Dariusz Rogut, szef łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Oni pokazywali, że idą bić germańca, dlatego też część dowódców polskich, nie podejmowała obrony tych miast, które były do tego wyznaczone jak Łuck czy Równe chociażby. Wycofywała się z tych miejscowości. Dodatkowo, niestety rozkaz marszałka Rydza-Śmigłego, mówiący o tym, żeby nie walczyć z Sowietami, chyba że będą nas rozbrajać, również wprowadził dość dużą dezinformację w szeregi kadry dowódczej -dodaje Dariusz Rogut.
Wejście wojsk radzieckich przyczyniło się do szybszego upadku kampanii wrześniowej. Armia niemiecka w połowie września odczuwała braki amunicji i żywności, ale atak ZSRR wzmocnił nazistowski front.
Waldemar Krenc szef łódzkiej Solidarności zwracając się do obecnych na uroczystości podkreślał jak ważna jest pamięć o poległych we wrześniowych walkach, ale także później zesłanych na Syberię czy zamordowanych przez NKWD. – My mówimy o Katyniu, Charkowie, Miednoje, ale trzeba pamiętać, że to są setki tysięcy ludzi pomordowanych, miliony wyrzuconych członków rodzin – mówiłWaldemar Krenc.
– Każdy rozbiór zaczyna się od traktatów. Pakt Ribbentrop-Mołotow zawarty 23 sierpnia 1939 roku, był właśnie takim traktatem o czwartym rozbiorze Polski – dodał wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Obchody 82. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |