269 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 269 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 21 osób.
Dzisiaj (13 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 476 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 21 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
wielkopolskiego (17), pomorskiego (15), podlaskiego (8), warmińsko-mazurskiego (8), opolskiego (6), lubuskiego (3), świętokrzyskiego (2). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 13, 2021
W szpitalach przebywają 704 osoby hospitalizowane z powodu COVID-19. Od wczoraj liczba pacjentów na oddziałach covidowych wzrosła o 29. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest 6 tysięcy 15 łóżek szpitalnych.
Zajętych jest 80 respiratorów, czyli o 5 mniej niż dzień wcześniej. Łącznie na oddziałach covidowych są 583 takie urządzenia. W Polsce kwarantanną jest objętych 69 tysięcy 160 osób, czyli o ponad 186 więcej niż dzień wcześniej.
Do tej pory w naszym kraju wyzdrowiało 2 miliony 658 tysięcy 685 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/AifOYgMyFk
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 13, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Według radnych Agnieszki Wieteski (SLD) i Tomasza Kacprzaka (KO) w przededniu IV fali pandemii należy wzmocnić dostępność i promocję szczepień, a zamykanie punktów populacyjnych jest niepokojącym sygnałem.Czytaj więcej
Zaplanowano tyle wydarzeń i pikników, że czasem wysyłana jest jeszcze karetka z zespołem szczepiennym. Magnesem jest dotacja z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warunkiem otrzymania 8 tysięcy złotych jest zorganizowanie festynu i promowanie w trakcie, akcji szczepień przeciwko covid-19.Czytaj więcej
Zobacz także:Czy czekają nas ograniczenia dla niezaszczepionych? Rząd dał wszystko co mógł dać jako marchewkę, trzeba zacząć używać kija
Pierwsze e-skierowania na trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 zostały zostały już wystawione. Dodatkowe szczepienie przewidziane jest dla osób z obniżoną odpornością.Czytaj więcej
WAT pracuje nad urządzeniem do wykrywania COVID-19
Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej pracują nad urządzeniem do szybkiego wykrywania COVID-19. Uczelnia opracowała prototypowy model przypominający bramkę do wykrywania metalu, jaką można spotkać między innymi na lotniskach.
System bazuje na znanych na rynku rozwiązaniach. Nowością jest to, że będzie to urządzenie do “przesiewowego” badania w miejscach publicznych – wyjaśnia prorektor do spraw rozwoju WAT pułkownik Jacek Świderski. Dodaje, że podstawową zasadą bramki jest sprawdzanie temperatury w różnych miejscach ciała człowieka. Po przejściu przez urządzenie i wykryciu podejrzanych objawów dana osoba może być monitorowana w miejscu, w którym przebywa.
Według naukowców z WAT, system pozwoli monitorować ewentualne punkty zapalne. Dzięki wiedzy, skąd mogło pochodzić zakażenie, łatwiej będzie nadzorować przebieg epidemii – uważają inżynierowie.
System jest po pierwszych testach. Jego wdrożenie może zająć około roku.
Koronawirus na świecie
Dziś we Włoszech rok szkolny rozpoczęła większość ponad 8 milionów włoskich uczniów. Niepokój władz budzi to, że ponad 100 tysięcy osób personelu szkolnego nie poddało się szczepieniom przeciw Covid-19. Personel szkolny musi posiadać przepustkę covidową, tak zwany green pass. By ją otrzymać, niezaszczepieni muszą posiadać negatywny wynik testu z ostatnich 48 godzin. Oznacza to, że muszą poddawać się testowi na własny koszt co drugi dzień. Najtańszy kosztuje 22 euro. Statystycznie w każdej szkole pracują dwie niezaszczepione osoby, ale w Kalabrii to jedna trzecia pracowników. Tym, którzy z powodu braku przepustki nie podejmą pracy, wstrzymywane będą pensje. Uczniów green pass nie obowiązuje. Mimo to 60 procent nieletnich powyżej 12. roku życia już się zaszczepiła. W szkołach wybiórczo wykonywane są bezpłatnie testy wśród uczniów. Wykrycie zakażonych może pociągnąć za sobą kwarantannę dla całej klasy, a nawet szkoły.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Dziś we Włoszech do szkół idzie większość ponad 8 milionów uczniów szkolnych. Wszystkie zajęcia odbywać się będą w klasach z pełną obecnością uczniów. Cały personel szkolny musi posiadać przepustkę covidową, tak zwany green pass. Wydawana jest zaszczepionym, ozdrowieńcom i posiadającym negatywny wynik testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Ponad 93 procent nauczycieli przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki. Pedagogom, którzy nie stawią się w pracy z powodu braku green passu przez cztery dni, wstrzymywana będzie pensja. Na mocy dekretu wydanego we czwartek przepustka covidowa, nie wymagana od uczniów, będzie obowiązywać wszystkie inne osoby wchodzące do szkoły. Wszyscy uczniowie powyżej 6 roku życia muszą nosić maseczki. Na uniwersytetach, gdzie zajęcia rozpoczną się w październiku, green pass obowiązywać będzie cały personel i wszystkich studentów.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |