Projekt “Łódzkie Pamięta”. W Beleniu zrekonstruowano bitwę z 1939 roku [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]
25 grup rekonstrukcyjnych z całego kraju uczestniczyło dziś (04.09) w inscenizacji walk obronnych na linii Warty w Beleniu, w powiecie zduńskowolskim.
To pierwsza odsłona wojewódzkiego projektu “Łódzkie Pamięta”. W wydarzeniu wziął udział Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. Wybuchy, strzały z karabinów maszynowych i 200 osób wcielających się w role żołnierzy polskich, niemieckich i ludności cywilnej, tak wyglądała inscenizacja w Beleniu. Zgromadziła na tamtejszym wzgórzu tłumy widzów.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
W Beleniu zrekonstruowano bitwę z 1939 roku | audio (m4a) audio (oga) | |
Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, o projekcie #ŁódzkiePamięta | audio (m4a) audio (oga) | |
Rekonstrukcja historyczna wraca do Belenia. Projekt Łódzkie Pamięta | audio (m4a) audio (oga) | |
Maciej Milak o historii wydarzeń w Beleniu | audio (m4a) audio (oga) | |
Co wydarzyło się przed 82 laty w Beleniu? Opowiada Maciej Milak | audio (m4a) audio (oga) |
Osoby, które dotarły w sobotę do Belenia mówiły jednym głosem, że bardzo podobała im się rekonstrukcja zdarzeń sprzed ponad 80 lat. W powiecie zduńskowolskim przekrój wiekowy widzów był bardzo szeroki. Inscenizacja przyciągnęła zarówno dzieci, jak i osoby starsze.
Po dwuletniej przerwie organizację wydarzenia przejął Urząd Marszałkowski w Łodzi. Przy współpracy Łódzkiego Domu Kultury powstało wydarzenie, które może znów zagościć w kalendarzu. – Przypominamy i upamiętniamy bohaterów, którzy wówczas zginęli. Pokazujemy żywą lekcję historii, a takie osobiste przeżycie daje więcej – przekonuje Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Posłuchaj:
Zobacz wideo:
Kolejne wydarzenie z cyklu “Łódzkie Pamięta” już za tydzień w Łowiczu.
Do Belenia zjechali rekonstruktorzy historyczni z całej Polski
Członkowie Stowarzyszenia Strzelcy Kaniowscy z Łodzi, którzy współorganizują wydarzenie, przygotowywali się do swojej roli od tygodnia nadzorując scenariusz i rozłożenie licznych ładunków pirotechnicznych.
Posłuchaj:
Kliknij i dowiedz się więcej o projekcie #ŁÓDZKIE PAMIĘTA
Siłą tegorocznej inscenizacji był m.in. sprzęt wojskowy. – Rozszerzyliśmy w tym roku inscenizację o dodatkowe pojazdy i samochody, m.in. czołgi: polski i niemiecki, samolot. Sprzętów jest dużo więcej niż było wcześniej – potwierdził Mateusz Limera.
Pasjonaci historii i historycy dość dobrze poznali historię wydarzeń z 1939 roku.By osiągnąć jak największy realizm, organizatorzy korzystali z pomocy konsultantów historycznych. Wśród nich był między innymi Maciej Milak z grupy nieformalnej Detektywi Pól Bitewnych.
Jak dobrze znana jest już historia tego miejsca?
Organizatorzy nie kryli również zadowolenia, że nie brakowało rekonstruktorów wcielających się we wroga. Jednym z żołnierzy Wermachtu był Kamil Rudenko. – Powiedzmy, że to przedstawianie wojsk wrogich historycznie wobec Polaków. Może to być wewnętrzny konflikt interesów, ale z drugiej strony potrzeba takich ludzi, ponieważ nie każdy czuje się na tyle silnie, by przedstawić taką sylwetkę. Druga kwestia to sprawa zamiłowania – mówił.
Czytaj także: Inscenizacje historyczne powrócą w ramach projektu “Łódzkie Pamięta”
By lepiej zrozumieć to, codzieje się w Beleniu, warto poznać historię tego miejsca. O tym, cowydarzyło się przed 82 laty opowiadał Maciej Milak z grupy nieformalnej Detektywi Pól Bitewnych.
O tym jak wyglądała sama bitwa i jak wyglądał polski żołnierz w 1939 roku, mówił natomiast Piotr Gilewski, członek Stowarzyszenia Strzelcy Kaniowscy, organizacji, która zorganizowała inscenizację w Beleniu. – Próbujemy pokazać kawałek historii. Nie ma możliwości pokazania pełnego obrazu, ale chcemy, by ludzie mniej więcej wiedzieli, jak wyglądała bitwa z 1939 roku. Polskie umundurowanie nie było złe, posiadaliśmy drelichowe mundury, czyli lżejsze i lepsze od umundurowania niemieckiego. Uzbrojenie także mieliśmy podobne, ale siły niemieckie były znacznie większe – zaznaczał Gilewski.
![Projekt "Łódzkie Pamięta". W Beleniu zrekonstruowano bitwę z 1939 roku [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO] 69 72661 9371c6a473652470d24ed273d4b8d02d](/wp-content/archiwum/files/72661-9371c6a473652470d24ed273d4b8d02d.jpg)
W sobotę w Beleniu znajdowało się także stoisko 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Jak mówił jej dowódca, płk. Wojciech Daniłowski, uczestnicy wydarzenia przychodząc na stoisko Brygady mogli zapoznać się m.in. ze sprzętem łączności. – Między sprzętem, który posiadamy obecnie, a tym dostępnym 82 lata temu, jest duża przepaść. Sam sprzęt oczywiście nie wystarczy, potrzebni są też ludzie, którzy go obsługują – mówi.
Jak dodał, jeśli miałoby w przyszłości do kolejnej wojny, będzie ona miała zupełnie inny wymiar niż konflikt z lat 1939-45. – Trudno powiedzieć, ale może to być wojna hybrydowa, czy informacyjna. Kto przewiduje kolejne ruchy wroga z wyprzedzeniem, ten ma szansę na większe zwycięstwo – podkreślał płk. Daniłowski.
Dojazd bezpłatnym autobusem
Na rekonstrukcję historyczną do Belenia w powiecie zduńskowolskim, można było dojechać bezpłatnymi autobusami. Ich kursy były zsynchronizowane z kursami pociągów.
Bezpośredni autobus powrotny wyjechał z Belenia do Sieradza o godz. 21.00. Odjazd do Zduńskiej Woli miał miejsce wcześniej – o godz.19.25 i 20.45.
![Projekt "Łódzkie Pamięta". W Beleniu zrekonstruowano bitwę z 1939 roku [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO] 70 72661 c0895762e5603a32210c2c4ecb8be5bd](/wp-content/archiwum/files/72661-c0895762e5603a32210c2c4ecb8be5bd.jpg)
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |