Zmiana przepisów. Lepsza dostępność w placówkach dla osób z niepełnosprawnością, seniorów czy rodziców z małymi dziećmi
Od 6 września każda miejska, samorządowa czy państwowa placówka będzie miała obowiązek zapewnić co najmniej minimalną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców z małymi dziećmi.
Nowe przepisy zakładają nie tylko możliwość wejścia do instytucji, ale też dostępność stron internetowych, zapewnienie tłumacza języka migowego czy audiodeskrypcji dla osób ze specjalnymi potrzebami. – Po 6 września osoba z niepełnosprawnością, z powodu wieku czy jakiejkolwiek przeszkody może złożyć do instytucji publicznej taki wniosek o naprawienie braku dostępności. Wtedy my jako urzędnicy musimy stanąć na wysokości zadania i albo tę przeszkodę usunąć, albo zastosować dostęp alternatywny – tłumaczy miejska rzecznik osób niepełnosprawnych Katarzyna Tręda-Pisera.
W razie braku reakcji na zgłoszenie problemu instytucję można będzie zaskarżyć do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W Łodzi od 2017 roku obowiązują miejskie standardy dostępności i wszystkie nowe inwestycje muszą je respektować. Jeszcze kilka lat temu osoby z niepełnosprawnością często spotykały się z wykluczeniem w przestrzeni publicznej. – Pojawiły się informacje, że chcąc skorzystać z formy wsparcia, nasi beneficjenci napotykali bariery architektoniczne. Bardzo często mieliśmy sygnały w kwestii zapewnienia tłumacza języka migowego – mówi wiceprezes Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Beata Tomecka-Nabiałczyk.
Przepisy, które wejdą w życie 6 września to kluczowy element programu Dostępność Plus przyjętego w lipcu 2018 roku.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Zmiana przepisów. Lepsza dostępność w placówkach dla osób z niepełnosprawnością, seniorów czy rodziców z małymi dziećmi | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |