W Łęczycy poszukują krypty księcia Kazimierza II – brata króla Władysława Łokietka [ZDJĘCIA]
Średniowieczny piec ogrzewający klasztor, kilkadziesiąt ludzkich szkieletów, monety, biżuterię, naczynia stołowe
czy stary krzyż gotycki odnaleźli archeolodzy prowadzący prace przy dawnym zakładzie karnym, a wcześniej zakonie Dominikanów w Łęczycy. Celem poszukiwań jest jednak krypta Kazimierza II Łęczyckiego, brata Władysława Łokietka.
Przy dawnym Zespole Klasztornym Dominikanów w Łęczycy, gdzie później mieścił się zakład karny, trwają intensywne prace archeologiczne.Naukowcy mają nadzieję, że uda im się znaleźć grób księcia Kazimierza II Łęczyckiego – brata króla Władysława Łokietka. -Głównym celem prac archeologicznych jest odnalezienie grobu księcia Kazimierza II Łęczyckiego, który był bratem Władysława Łokietka. Gdyby to się udało, mielibyśmy ciekawe znalezisko na mapie polskiej archeologii. Niewątpliwie byłaby to dla nas cenna reklama. Na to, że był on tutaj pochowany wskazują dotychczasowe doniesienia archeologiczne, pochodzące głównie z innych badań prowadzonych w obrębie kraju – wyjaśnia Jakub Gierliński ze starostwa powiatowego.
Zobacz też, Pierścieniem Księżnej Salomei z łęczyckiego zamku do grodziska w Tumie
Prace z przerwami trwają już od kilku lat. – Do tej pory udało się odnaleźć wiele cennych artefaktów, w tym wielu ludzkich szczątek, jak również naczynia gliniane, monety z różnych okresów historii – mówi Gierliński. -W wykopie mamy hypocaustum, czyli ogrzewanie podłogowe. Widać półkoliste przesklepienie. Na ogrzewaniu położona jest posadzka. Koleżanka eksploruje szkielet. Mamy tutaj ich dość sporo. Tutaj jest kościół. Znaleźliśmy ścianę, zamykającą nawę główną, która niestety już nie istnieje. Zachowało się tylko prezbiterium i nowożytne skrzydło klasztorne. Prezbiterium jest średniowieczne – dodaje Anna Śliwkiewicz, pracująca na wykopaliskach.
Archeolodzy podejrzewają, że książę Kazimierz II Łęczycki mógł zostać pochowany w prezbiterium. -Wytypowaliśmy to miejsce, ponieważ właśnie w prezbiterium chowane były znamienite osoby. Tutaj mamy kryptę. Prace potrwają jeszcze wiele sezonów. Dużo jest do odkrycia – nie ukrywa Śliwkiewicz.
Czytaj także, “Tum Jest”. Szósta edycja pikniku w miejscowości pod Łęczycą
Gdyby udało się odnaleźć miejsce pochówku brata Władysława Łokietka, mogłoby to rozsławić ponownie Łęczycę, która kiedyś była miastem królewskim.- Biorąc pod uwagę, że w tym roku zakończy się budowa grodziska w Tumie, które już jest sporą atrakcją turystyczną, jeżeli dodamy do tego drugi aspekt, którym będzie ewentualne odnalezienie grobu księcia, będzie miało to istotny wpływ na promocję powiatu łęczyckiego. Warto podkreślić, że Łęczyca, będąca jednym z najstarszych miast w Polsce, kiedyś miastem królewskim, może odzyskać swój dawny blask poprzez takie znaleziska – mówi Gierliński.
Posłuchaj więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Poszukiwania Kazimierza II Łęczyckiego, brata Władysława Łokietka | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |