Niedługo początek nowego roku szkolnego oraz start akcji Bezpieczna Droga Do Szkoły”
Ostatnie przygotowania do powrotu do szkoły to intensywny czas dla uczniów, rodziców, nauczycieli, ale również miejskich urzędników czy policji. Od 1 września służby będą częściej kontrolować, co dzieje się w okolicach placówek edukacyjnych oraz rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie. W jaki sposób policja przygotowuje się na pierwszy dzwonek?
Przygotowania do bezpiecznego powrotu dzieci do szkół rozpoczęły się już w trakcie wakacji. Urzędnicy z Łodzi kontrolowali przejścia dla pieszych w pobliżu placówek edukacyjnych, mówi Michał Gogolewski z Zarządu Dróg i Transportu. – Podczas kontroli wytypowano 23 lokalizacje, gdzie należało oznakowanie uzupełnić, bądź odnowić. Nie powinno być już problemów ze stanem technicznym przejść dla pieszych w rejonach szkół – dodaje.
Bezpieczeństwo na drogach zależy jednak nie tylko od stanu technicznego dróg i oznakowania, ale, przede wszystkim, rozsądku kierowców. Dlatego przez pierwsze dni nowego roku szkolnego, przy szkołach należy spodziewać się kontroli policyjnych, wyjaśnia aspirant Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki. – Tegoroczne działania potrwają trzy dni – od środy do piątku włącznie. Policjanci wraz ze strażnikami miejskimi będą czuwali pod wybranymi placówkami oświatowymi. Skupimy się przede wszystkim na trzeźwości tych osób, które wożą pociechy do szkół. – mówi aspirant Marzanna Boratyńska.
Łódzka policja postanowiła poświęcić więcej uwagi kierowcom wożącym dzieci do placówek edukacyjnych, ponieważ w minionych latach nie brakowało nietrzeźwych rodziców, którzy narażali swoje pociechy na niebezpieczeństwo. – Ponadto, zwrócimy uwagę na to, jak kierowcy będą parkować swoje samochody przed szkołami. Zazwyczaj rodzice chcą dowieść swoje dziecko jak najbliżej placówki. Niestety, takie sytuacje nie mogą mieć miejsca – dodaje aspirant Marzanna Boratyńska.
O bezpieczeństwo razem z policją zadba również straż miejska, która od teraz może wypisywać mandaty za niebezpieczną jazdę hulajnogą, chociażby za zbyt szybką jazdę na chodniku czy przewożenie innych osób. Mandat wystawiony przez policję czy straż miejską za niewłaściwą jazdę może wynieść od 50 do 500 zł. Tak mogą zostać ukarani również niektórzy uczniowie, jeśli nie posiadają prawa jazdy czy karty rowerowej. – Pamiętajmy, że mandat może otrzymać młody człowiek, który ukończył 17. rok życia – przypomina Anna Jasińska ze straży miejskiej.
Akcja “Bezpieczna Droga Do Szkoły” zakończy się oficjalnie w piątek, ale w trakcie roku szkolnego policja i straż miejska będą prowadziły inne projekty wpływające na bezpieczeństwo uczniów. – Szczególnie pierwszakami będziemy zajmować się przez cały wrzesień. Będziemy starali się docierać do wszystkich pierwszaków po to, żeby później dzieci same mogły samodzielnie chodzić do szkoły – mówi aspirant Marzanna Boratyńska.
Z podobnymi akcjami, tym razem dotyczącymi bezpieczeństwa w szkole i w sieci, ruszy niebawem wydział prewencji łódzkiej policji.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Niedługo początek nowego roku szkolnego oraz start akcji Bezpieczna Droga Do Szkoły | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |