Spacer szlakiem Litzmannstadt Ghetto
W Łodzi rozpoczęły się wydarzenia związane z obchodami 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. W samo południe mieszkańcy mieli możliwość uczestniczenia w spacerze szlakiem miejsc związanych z likwidacją łódzkiego getta.
W ten sposób oddano hołd osobom deportowanym do obozów zagłady. -Fragment, którym przeszliśmy jest częściowo taki sam jakim szli deportowani z punktu zbornego do stacji radegast. Z najważniejszych punktów wymieniłbym trzy: na Krawieckiej 3, gdzie był pierwszy punkt zborny, dawny dom kultury w łódzkim gettcie; drugi to dawne więzienie przy ul. Czarnieckiego i trzeci to dzisiejsza ulica Kolińskiego, dawna Jagiellońska, która była trasą przemarszu tych ludzi – mówi Marcin Gawryszczak ze Stacji Radegast, oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi,
Podczas spaceru przewodnik przybliżył uczestnikom historię getta w Łodzi. Odczytując fragmenty – nierzadko anonimowych – dzienników oddawał również głos osobom, które przeszły przez piekło Litzmannstadt Ghetto.
Kolejnym wydarzeniem związanym z 77. rocznicą likwidacji gettabył uroczysty pogrzeb zwojów Tory o godz. 15.00 na cmentarzu żydowskim w Łodzi.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |