Obchody 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto
Główne uroczystości odbędą się w piątek (27 sierpnia) na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi i na Stacji Radegast. Udział w nich wezmą m.in. ocalali Marian Turski i Leon Weintraub. Wśród wydarzeń towarzyszących, które rozpoczną się 22 sierpnia, znalazły się m.in. spacery na terenach dawnego getta, pokazy filmów i koncert z muzyką Dawida Bajgelmana.
Litzmannstadt Ghetto było – po warszawskim – drugim co do wielkości i najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich. – Getto łódzkie zostało założone na rozkaz władz niemieckich w lutym 1940 roku. Granice zamknięto z końcem kwietnia 1940 roku. Istniało aż do sierpnia 1944 roku. – mówi Adam Sitarek z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.
Szacuje się, że przez getto przeszło około 200 tys. osób, z tego około 20 tys. Żydów z Europy Zachodniej, czyli Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga. – Większość ofiar łódzkiego getta została zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Druga grupa w obozie Auschwitz-Birkenau, która została tam wywieziona podczas likwidacji getta – mówi Sitarek.
– Tworzyli to miasto, więc musimy o nich pamiętać. Pamięć przypomina zawsze, do czego prowadzi nienawiść. Przede wszystkim do wymordowania największej społeczności w Europie – zaznacza Józef Weininger, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Zbliżają się obchody 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto | audio (m4a) audio (oga) |
Główne uroczystości obchodów 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto zaplanowano na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi i Stacji Radegast. – Jesteśmy zaszczyceni, że naszymi gośćmi będą Marian Turski i Leon Weintraub. Będzie można się z nimi spotkać i posłuchać ich wspomnień. Obaj opublikowali ważne książki, które przypominają część historii Łodzi – mówi Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. – Po raz pierwszy zabrać głos zdecydowała się także Zofia Lubińska-Rosset, która także przeszła koszmar II wojny światowej – dodaje.
Zorganizowany zostanie także koncert inspirowany muzyką Dawida Bajgelmana, znakomitego kompozytora przedwojennej Łodzi, a także kompozytorem i dyrygentem orkiestry w gettcie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na spotkanie z Marianem Turskim i koncert obowiązują wcześniejsze zapisy.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |