Jak zapobiec rozwojowi próchnicy u swojego dziecka? | Zdrowym być
Próchnica jest nadal dużym problemem wśród polskich dzieci. Nieleczona może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów. Jakie są możliwości leczenia? Jak często należy chodzić z dzieckiem na profilaktyczne wizyty do dentysty?
Okres epidemii był tym czasem, w którym spadła liczba wizyt u dentysty wszystkich pacjentów, ale przede wszystkim, tych najmłodszych. Rodzice rezygnowali z wizyt w obawie przed zakażeniem koronawirusem. Tymczasem, próchnica jest w Polsce poważnym problemem.
– 41 procent dzieci w wieku trzech lat ma już próchnicę – mówi rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Anna Leder. – W wieku sześciu lat prawie 80 procent dzieci cierpi na tę dolegliwość. Nieleczona próchnica może prowadzić nie tylko do bólu, przedwczesnej utraty zębów, zaburzeń żucia, mowy, ale także do problemów psychologicznych. Często brak zębów jest powodem wstydu bądź unikania kontaktu z innymi dziećmi. Ostre stany zapalne, takie jak ropnie, mogą doprowadzić do pobytu w szpitalu, co wiąże się z nieobecnością w szkole. Próchnica w zębach mlecznych to większe ryzyko rozwoju próchnicy w zębach stałych.
Wizyty dziecka u stomatologa można rozpocząć wówczas, gdy ukończy ono rok. Kolejne powinny odbywać się co sześć miesięcy.
– Takie małe dzieci mogą skorzystać nie tylko z leczenia zębów, ale przede wszystkim z lakierowaniem. Do szóstego roku życia dzieciom można lakierować zęby. Starsze dzieci mogą mieć lakowane zęby trzonowe stałe. Lakowanie zębów to nic innego, jak mechaniczne zabezpieczenie dostępu do najbardziej narażonych na próchnicę zagłębień przed bakteriami na powierzchni żującej zębów trzonowych – mówi Anna Leder.
Z wizytą u dentysty nie warto zwlekać. Profilaktyczny przegląd jamy ustnej co pół roku pozwoli zapobiec ubytkom.
– Stomatolog może obejrzeć zęby, sprawdzić, czy dziecko odpowiednio je szczotkuje; może pokazać, w jaki sposób dbać o swoje uzębienie. Zdrowe zęby mleczne dziecka są bardzo ważne. Wtedy, kiedy szybko i skutecznie nauczymy dziecko dbanie o zęby stałe, dajemy mu szansę na to, żeby miał własne, zdrowe zęby przez całe życie. Do stomatologa nie trzeba żadnego skierowania, wizyty są bezpłatne. Stomatolog poinformuje także, co jest możliwe w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przypominamy też, że dzieci do ukończenia 12. roku życia mogą korzystać z leczenia ortodontycznego. Warto zgłosić się do ortodonty odpowiednio wcześnie, żeby jak najszybciej rozpocząć korektę gryzu – dodaje Anna Leder.
Czas oczekiwania na wizytę zależy od gabinetu stomatologicznego lub ortodontycznego, a informację można uzyskać pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta (800 190 590).
Nazwa | Plik | Autor |
Jak zapobiec rozwojowi próchnicy u swojego dziecka? | Zdrowym być | audio (m4a) audio (oga) |
ARCHIWALNE ODCINKI PROGRAMU “ZDROWYM BYĆ” |