Akt renowacyjny Łodzi do oglądania w Muzeum Miasta do 8 sierpnia
W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać najstarszy, oryginalny dokument związany z historią Łodzi. To akt renowacyjny wydany przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 roku.
Cenny akt przez blisko 500 lat znajdował się w archiwach diecezjalnych we Włocławku, następnie ślad po nim zaginął. Po niemal stu latach dokument został odnaleziony w trakcie przeglądania rodzinnych pamiątek w Głownie.
– Będzie prezentowany aż do 8 sierpnia – mówi dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Magdalena Komarzeniec. – Mówię aż”, ponieważ poprzednio akt był pokazywany w Łodzi tylko przez jeden dzień, a teraz – przez dziesięć dni. Jest to XV-wieczny dokument podpisany przez króla Władysława Jagiełłę. Akt jest oryginalny i najstarszy, który nawiązuje do historii naszego miasta, ponieważ przywilej lokacyjny, stworzony dziesięć lat wcześniej, zaginął.
Ze względu na wartość dokumentu jego prezentacja wymaga szczególnych warunków ekspozycyjnych.
– Najważniejszy jest pergamin, czyli specjalnie przygotowana skóra cielęca – wyjaśnia Natalia Scegielniak-Glica z Muzeum Miasta Łodzi. – Musieliśmy zadbać o to, żeby przede wszystkim nie był wystawiany na zbyt intensywne działanie światła słonecznego, dlatego też znajdujemy się w przestrzeni, w której nie mamy okien. Bardzo ważna jest również kwestia temperatury i wilgotności.
W ostatnim dniu prezentacji dokumentu, a więc w najbliższą niedzielę w Muzeum Miasta Łodzi zaplanowano też oprowadzenie kuratorskie, które poświęcone będzie właśnie temu obiektowi.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |