Rak prostaty – jakie są objawy, kiedy warto zgłosić się do lekarza? | Zdrowym Być
Dzisiaj w magazynie Zdrowym Być” opowiemy o raku prostaty. To drugi, co do częstości występowania wśród mężczyzn rak w Polsce. Więcej panów choruje tylko na raka płuc. Nowotwór prostaty dotyka rocznie 15 tys. mężczyzn, z czego 1/3 umiera. Najczęściej chorują na niego ok. 60. roku życia.

Poza wiekiem, na rozwój choroby ma wpływ obciążenie genetyczne – to, czy ktoś w naszej rodzinie chorował na raka prostaty, a także otyłość czy siedzący tryb życia. Niektóre objawy mogą nas zaalarmować wcześniej i skłonić do wizyty u lekarza.
– To przede wszystkim dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności w opróżnieniu pęcherza, zmiana w sile strumienia moczu – mówi Anna Leder z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Także wielokrotne wstawanie w nocy, aby oddać mocz należy skonsultować ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Objawem, który również może niepokoić, mogą być zaburzenia erekcji, które nie mają podłoża emocjonalnego. Wtedy też powinno się poradzić lekarza pierwszego kontaktu lub urologa.
Leczeniem raka prostaty zajmuje się urolog. To on oceni, czy objawy są niepokojące, czy też chorujemy na mniej niebezpieczną chorobę, jaką jest przerost prostaty. O tym, że możemy chorować na raka, informuje lekarza wynik badania PSA, czyli specjalnego markera, który pokazuje wskazanie do dalszej diagnostyki.
– Na pierwsze badanie każdy mężczyzna powinien zgłosić się po ukończeniu 45. roku życia, jeśli właśnie miał w rodzinie osoby, które chorowały na raka prostaty – dodaje Anna Leder. – Pozostali powinni zgłosić się na pierwsze badanie prostaty po ukończeniu 50. roku życia. Tego typu badanie przez odbyt może zostać wykonane przez lekarza pierwszego kontaktu lub też można zostać skierowanym do specjalisty urologa. Warto pamiętać, że badanie PSA jest aktualnie dostępne w ramach pakietu Profilaktyka 40 Plus”. Każdy mężczyzna, który ukończy 40. rok życia, może wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta, w której zostanie zapytany o różnego rodzaju sprawy związane nie tylko ze zdrowiem, ale także z żywieniem, zdrowotną przeszłością członków rodziny, palenie papierosów, tryb życia. To są wskazówki, które pozwolą spojrzeć jakoś na nasz styl życia i stan zdrowia.
Po wypełnieniu ankiety, pacjent może otrzymać skierowanie na badanie PSA, które można wykonać w Łodzi w już blisko 50 placówkach.
Nazwa | Plik | Autor |
Rak prostaty – jakie są objawy, kiedy warto zgłosić się do lekarza? | Zdrowym Być | audio (m4a) audio (oga) |

ARCHIWALNE ODCINKI PROGRAMU “ZDROWYM BYĆ” |