91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 3 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowały kolejne 3 osoby.
Dzisiaj (30 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 91 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 3 nowe zachorowania na COVID-19.
Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami również nie zmarła żadna osoba.
warmińsko-mazurskiego (3), zachodniopomorskiego (3), opolskiego (2), podlaskiego (2), świętokrzyskiego(1), lubuskiego (0). 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 1, 2021
W szpitalach przebywa 277 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Od wczoraj liczba pacjentów na oddziałach covidowych zmniejszyła się o 1. Do dyspozycji chorych na COVID-19 są 6184 łóżka szpitalne.
Zajętych jest 35 respiratorów. To o 1 mniej niż wczoraj. Dla pacjentów przebywających na oddziałach covidowych jest przeznaczonych 601 takich urządzeń.
Liczba osób objętych kwarantanną to 77 tysięcy 828. Dotychczas wyzdrowiało 2 miliony 653 tysiące 807 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/H2hjiifMbe
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 1, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Koła gospodyń wiejskich w regionie włączają się w promocję przeciwdziałania Covid-19. Organizacje, które zorganizują lokalne festyny z mobilnymi punktami szczepień otrzymają wsparcie finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Czytaj więcej
Ochotnicza Straż Pożarna włącza się w realizację Narodowego Programu Szczepień. To kolejny rodzaj promocji, jaki zdecydował się wprowadzić rząd.Czytaj więcej
Zobacz także:Czy czekają nas ograniczenia dla niezaszczepionych? Rząd dał wszystko co mógł dać jako marchewkę, trzeba zacząć używać kija
Szef powszechnego punktu szczepień w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dr Michał Matyjaszczyk uważa, że warto wprowadzić pewne ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Jak tłumaczy, mogłoby to skłonić ich do zmiany decyzji.Czytaj więcej
Pracownicy zakładów Whirlpool w Łodzi i Radomsku mogli dziś zaszczepić się przeciwko koronawirusowi w miejscu pracy. Do zakładu przyjechał zespół medyków z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.Czytaj więcej
Premier zachęca do szczepień przeciwko COVID-19
Premier Mateusz Morawiecki ponownie zachęca do szczepień przeciwko COVID-19. Podczas wizyty na Dolnym Śląsku mówił, że jest to najlepszy sposób, aby ochronić się przed czwartą falą pandemii.
Szef rządu podkreślał, że obecnie działania jego rządu skupiają się na promocji szczepień, ale jednocześnie nie wykluczył, że konieczne mogą być nowe restrykcje. “Jeśli trzeba będzie, to w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni będziemy podejmować kolejne, także restrykcyjne kroki. Teraz staramy się zachęcać do szczepień, aby osiągnąć odporność zbiorową” – powiedział.
Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Podał przykład Wielkiej Brytanii, gdzie czwarta fala pandemii skutkuje wzrostem liczny zakażeń, które nie przekładają się jednak na gwałtowny wzrost liczby hospitalizacji.
Mobilne punkty szczepień przeciwko COVID-19 w Małopolsce
Przez cały weekend można zaszczepić się przeciwko COVID-19 aż w dwudziestu mobilnych punktach na terenie Małopolski, w ramach kolejnej akcji szczepień plenerowych.
Na Małym Rynku w Krakowie na sobotę i niedzielę przygotowano po 200 dawek preparatu Johnson&Johnson. Jest też po 100 dawek szczepionki firmy Pfizer, w tym przypadku szczepiący się od razu ma ustalany termin przyjęcia drugiej dawki.
Jak mówią krakowianie zgromadzeni przy namiocie na Małym Rynku, przyszli się zaszczepić, bo m.in. zamierzają wyjechać na zagraniczne wakacje. “Muszę wyjechać za granicę, a nie chcę mieć kwarantanny ani płacić za testy, więc najprościej jest się po prostu zaszczepić” – wskazywał jeden z mieszkańców.
Przez cały weekend można szczepić się także na terenie Klubu Sportowego “Prądniczanka” w Krakowie. Dziś szczepienia prowadzone są także w Świątnikach Górnych, Szycach, Bieczu, Łopusznej i w Sromowcach Niżnych. Jutro odbędzie się natomiast kolejna akcja szczepień przy kościołach, między innymi w Spytkowicach, Niedźwiedziu, Piwnicznej Zdroju i Nawojowej.
Szczepienia będą towarzyszyć także różnym wydarzeniom, takim jak na przykład Festiwal Rosołu w Gdowie.
Koronawirus na świecie
Od dzisiaj przy wjeździe do Niemiec będzie wymagane okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin (testy PCR, LAMP, TMA 72 godziny) przed przyjazdem do Niemiec. Jak informuje polski MSZ, polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone. Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Czas liczy się od godziny pobrania próbki. Nie zostaną wprowadzone stałe kontrole graniczne, ale możliwe są kontrole wyrywkowe przy przejściach granicznych lub na dworcach. Negatywnego wyniku testu przy wjeżdzie do Niemiec nie muszą okazywać: dzieci do 12. roku życia, osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE), ozdrowieńcy (28 dni – 6 miesięcy po chorobie); pracownicy transgraniczni, osoby przewożące zawodowo towary oraz osoby wjeżdżające do Niemiec w ramach małego ruchu granicznego do 24 godzin. Jako potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem służy Unijny Certyfikat COVID-19.
Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 992 przypadków koronawirusa. Wykonano prawie 18 tysięcy testów. Na Białorusi w drugiej połowie czerwca wykryto mutację Delta koronawirusa. Od tego czasu w niespełna 10-milionowym kraju wykrywa się codziennie około tysiąca nowych zakażeń patogenem. Wcześniej liczba zakażeń spadała – nawet do 300 dziennie.
Od początku epidemii u naszych sąsiadów wykryto 446 tysięcy zakażeń koronawirusem. Z tego 440 tysięcy udało się wyleczyć. W sumie zmarło prawie 3 i pół tysiąca chorych na Covid-19. Na Białorusi dość powoli przebiega akcja szczepień przeciwko koronawirusowi. Dwiema dawkami zaszczepiono 950 tysięcy osób, czyli około 10 procent społeczeństwa.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Kolejna grupa polskich ratowników jest w drodze do Ugandy. To lekarze z Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Od dwóch tygodni grupa pomaga miejscowym lekarzom w walce z pandemią COVID-19. Teraz na miejsce zostali wysłani kolejni Polacy. Grupa polskich medyków zajmuje się leczeniem chorych w miejscowości Entebe, niedaleko stolicy Ugandy. Zespół PCPM buduje też oddział intensywnej terapii w miejscowym szpitalu. “Oddział jest w trakcie organizowania. Będzie najpewniej 14-łóżkowy. Będziemy też szkolić kadrę medyczną: lekarzy i pielęgniarki z procedur intensywnej terapii, które w Afryce dopiero raczkują” – mówi doktor Agnieszka Racka z zespołu PCPM. Polska grupa poleciała na miejsce na prośbę Światowej Organizacji Zdrowia. Władze Ugandy poprosiły WHO o pomoc, gdy sytuacja w kraju stała się poważna. “95 procent próbek, które otrzymujemy to testy zawierające wariant koronawirusa Delta” – mówi Mark John Kasumba z ugandyjskiego ministerstwa zdrowia.
Afryka jest obecnie kontynentem, na którym koronawirus w wariancie Delta rozprzestrzenia się najszybciej. Według WHO, w ciągu ostatniego miesiąca liczba ofiar śmiertelnych na kontynencie zwiększyła się o 80 procent. Uganda jest siódmą misją Zespołu Ratunkowego PCPM od początku pandemii koronawirusa. W ostatnich miesiącach Polacy pomagali w walce z pandemią we Włoszech, w Libanie, Etiopii czy w Tadżykistanie.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |