Nie ma wakacji od bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych prewencyjna akcja PKP [ZDJĘCIA]
Kolejarze apelują o zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych i Straży Ochrony Kolei przypominają o tym w ramach wakacyjnych akcji pod hasłem Bezpieczne piątki.
Organizatorzy akcji przekonują, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii; a rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach, umieszczonych na przejazdach może uratować komuś życie.
Jedną z akcji przeprowadzono w Łodzi na przejeździe przy ulicy Franciszka Plocka, gdzie uczulano kierujących na zagrożenia związane z przejazdami kolejowymi. – Nie ma wakacji dla bezpieczeństwa. Prowadzimy akcje ulotkowe, kierowcom wręczamy poradniki, w których zawarte są zasady bezpieczeństwa, przepisy ruchu drogowego, jak również informacje, jak należy się bezpiecznie zachowywać na przejazdach kolejowo-drogowych wyjaśnia Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP.
Podobne akcje organizowane są, oprócz Łodzi, m.in. na przejazdach we Wronkach, Władysławowie, Świnoujściu, Tłuszczu, Częstochowie i Opolu.
Statystyki pokazują, że przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych są nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców. Najczęstsze przyczyny tragedii to niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł i rogatek (omijanie zamkniętych lub wjeżdżanie pod opadające), ale też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu. Statystyki pokazują też, że liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 roku odnotowano ich 158, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku na przejazdzach zdarzyło się 25 wypadków, zginęło w nich pięć osób, a cztery zostały ciężko ranne.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które mogą uchronić przed niebezpiecznymi sytuacjami na torach.
Kampania społeczna Bezpieczny przejazd to działania prowadzone nie tylko na samych na przejazdach, ale także w szkołach. To spoty o bezpiecznym zachowaniu w radiu, telewizji i internecie, jak również plakaty i ulotki. Organizatorzy akcji zachęcają także do pobrania aplikacji mobilnych Bezpieczny przejazd. Przekonują, że dzieci nie będą się nudzić podczas wakacyjnych podróży, mogą też poznać zasady bezpieczeństwa.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |