Ponad 150 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 4 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowały kolejne 4 osoby.
Dzisiaj (30 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 153 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 4 nowe zachorowania na COVID-19.
Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba,natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.
zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), łódzkiego (4), lubuskiego (3), świętokrzyskiego (2), opolskiego (1). 10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 30, 2021
W szpitalach przebywa 295 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Od wczoraj liczba pacjentów na oddziałach covidowych zmniejszyła się o 7. Do dyspozycji chorych na COVID-19 są 6184 łóżka szpitalne.
Obecnie zajętych jest 38 respiratorów. Dla pacjentów przebywających na oddziałach covidowych jest przeznaczonych 601 takich urządzeń.
Liczba osób objętych kwarantanną to 79 tysięcy 433. Dotychczas wyzdrowiało 2 miliony 653 tysiące 608 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/pecpZUVyFw
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 30, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Koła gospodyń wiejskich w regionie włączają się w promocję przeciwdziałania Covid-19. Organizacje, które zorganizują lokalne festyny z mobilnymi punktami szczepień otrzymają wsparcie finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czytaj więcej
Ochotnicza Straż Pożarna włącza się w realizację Narodowego Programu Szczepień. To kolejny rodzaj promocji, jaki zdecydował się wprowadzić rząd. Czytaj więcej
Zobacz także: Czy czekają nas ograniczenia dla niezaszczepionych? Rząd dał wszystko co mógł dać jako marchewkę, trzeba zacząć używać kija
Szef powszechnego punktu szczepień w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dr Michał Matyjaszczyk uważa, że warto wprowadzić pewne ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Jak tłumaczy, mogłoby to skłonić ich do zmiany decyzji.Czytaj więcej
Pracownicy zakładów Whirlpool w Łodzi i Radomsku mogli dziś zaszczepić się przeciwko koronawirusowi w miejscu pracy. Do zakładu przyjechał zespół medyków z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.Czytaj więcej
Wiceminister Waldemar Kraska: nie można wykluczyć obowiązku szczepień dla służby zdrowia czy nauczycieli
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że nie można wykluczyć wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli czy pracowników administracji publicznej. Według niego taki obowiązek, dotyczący osób mających styczność z dużą liczbą ludzi, mógłby zmniejszyć zagrożenie kolejną fala epidemii.
Wiceminister Waldemar Kraska podkreślił, że propozycja wprowadzenia obowiązku szczepień dla służby medycznej, nauczycieli i pracowników administracji padła na ostatnim posiedzeniu Rady Medycznej i uzyskała jednogłośne poparcie.
Jutro będzie kolejne posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego, więc myślę, że będziemy o tym rozmawiać. Jakie będą decyzje, myślę, że najbliższe dni pokażą – mówił wiceminister Waldemar Kraska.
Dodał, że służba zdrowia przygotowuje się na ewentualny wzrost liczby zakażeń koronawirusem w najbliższych tygodniach. Gotowe są łóżka covidowe oraz sprzęt potrzebny zakażonym koronawirusem. Wiceminister zaapelował jednocześnie o powszechny udział w programie szczepień na Covid-19, aby zminimalizować zagrożenie kolejną falą epidemii.
Premier Mateusz Morawiecki zachęca do udziału w programie szczepień
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do promocji szczepień przeciwko COVID-19 zostaną włączeni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Medycy będą dzwonili do osób niezaszczepionych i zachęcali je do skorzystania z dostępnych bezpłatnie szczepionek.
Szef rządu zaapelował do wszystkich, by odpowiedzieli na zachęty i podkreślał, że szczególnie istotne jest zaszczepienie jak największej liczby seniorów. Według niego, zaszczepienie jeszcze 2-3 milionów Polaków pozwoli na osiągnięcie granicy odporności zbiorowej. “Wtedy czwarta fala będzie dużo mniej groźna niż te wszystkie, które znamy z przeszłości. Wierzę, że uda nam się uniknąć lokcdownu, warto jednak zwrócić uwagę, że jest to nasza wspólna odpowiedzialność. Chrońmy życie innych, chrońmy zdrowie innych – mówił premier Mateusz Morawiecki
Koronawirus na świecie
W związku z przyspieszeniem szczepień przeciw COVID-19 Portugalia znosi godzinę policyjną wprowadzoną w ramach pandemicznych obostrzeń sanitarnych. Luzuje także ograniczenia dotyczące godzin otwarcia restauracji. Nowe zasady będą obowiązywały od niedzieli. Na decyzję władz wpłynął fakt, że liczba mieszkańców Portugalii zaszczepionych przeciw koronawirusowi zbliża się do połowy. Potwierdził to premier Antonio Costa na konferencji prasowej, mówiąc, że “szczepienia znacząco przyczyniły się do (zezwolenia) na te środki”. “Nie możemy ignorować faktu, że wirus nadal krąży, pandemia nie zniknęła – ostrzegał równocześnie szef portugalskiego rządu. Antonio Costa zapowiedział także zniesienie obowiązku noszenia maseczek w zatłoczonych miejscach na świeżym powietrzu. Ma to się stać na początku września. Natomiast w sierpniu będą mogły zostać ponownie otwarte nieczynne od marca zeszłego roku kluby nocne i bary.
Wariant koronawirusa Delta jest znacznie groźniejszy niż do tej pory sądzono. Takie informacje przynosi wewnętrzny dokument amerykańskich władz sanitarnych. Kolejne kraje wprowadzają tymczasem nowe restrykcje i zastanawiają się nad szczepieniem trzecią dawką, co miałoby wzmocnić ochronę przez nową odmianą wirusa.
Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, wariant Delta może roznosić się równie łatwo jak ospa, a zakażać nim mogą zarówno osoby niezaszczepione jak i te, które otrzymały obie dawki szczepionki.
Najgorsza na świecie sytuacja jest teraz w Afryce i w Azji. Japonia, gdzie trwają letnie Igrzyska Olimpijskie, zastanawia się nad przedłużeniem do końca sierpnia stanu wyjątkowego, w tym w Tokio, gdzie rozgrywane są zawody sportowe. W chińskiej prowincji Jiangsu trwa walka z wykrytym właśnie największym od miesięcy ogniskiem wirusa. Wariantem Delta zakaziło się tam co najmniej 200 osób.
W australijskim Sydney na ulicach pojawiło się wojsko, które ma pilnować lockdownu. Mimo wprowadzenia restrykcji, nie spada tam liczba nowych zakażeń.
Izrael tymczasem będzie szczepił osoby powyżej 60 roku życia trzecią, dodatkową dawką szczepionki, by chronić przed zakażeniami Deltą.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 199 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 196 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Stany Zjednoczone wprowadzają kolejne restrykcje dla pracowników federalnych. Ma to zapobiec rozchodzeniu się wariantu koronawirusa Delta. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w wewnętrznym dokumencie informuje tymczasem, że nowy wariant COVID-19 jest znacznie groźniejszy niż do tej pory sądzono. Prezydent Joe Biden po raz kolejny ostrzegł, że pracownicy federalni w USA muszą się liczyć z częstym testowaniem i nowymi restrykcjami, jeśli nie będą zaszczepieni. Takie wymogi wprowadza właśnie armia. Prezydent Biden zaapelował też do władz stanowych o wprowadzenie nagród po 100 dolarów dla każdej osoby, która zechce się zaszczepić. Prosił też Amerykanów, by zgodnie z nowymi zaleceniami władz sanitarnych nosili maski w przestrzeniach zamkniętych. Musimy nosić maski, by chronić siebie nawzajem i zatrzymać rozchodzenie się wirusa – mówił. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w wewnętrznym dokumencie poinformowało tymczasem, że wariant Delta może rozchodzić się jeszcze szybciej niż sądzono, równie łatwo jak ospa. Eksperci twierdzą, że mogą go przenosić zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione. W USA w pełni zaszczepiło się 57 procent osób dorosłych. Największy odsetek takich osób jest wśród starszych Amerykanów, powyżej 65. roku życia.
Południe Europy, czyli popularny kierunek wakacyjny, odnotowuje duży wzrost zakażeń koronawirusem. Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób uznało greckie wyspy, Cypr, większość terytorium Hiszpanii i Korsykę za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. Są one oznaczone kolorem ciemnoczerwonym na mapie zakażeń. To oznacza, że 14-dniowy wskaźnik zakażeń przekracza 500. Jeszcze do niedawna mapa Europy była niemal cała w kolorze zielonym oznaczającym niski wskaźnik zakażeń COVID-19. Teraz takich miejsc jest coraz mniej. Regiony zaznaczone kolorem ciemnoczerwonym to takie do których odradza podróże Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Ponadto na czerwono zostały oznaczone Portugalia, włoskie wyspy Sardynia i Sycylia, oraz południe Francji, a także jej stolica – Paryż. Na północy na czerwono są Dania, Luksemburg, Irlandia, Holandia i stolica Belgii – Bruksela. Wiele miejsc na mapie Europy, między innymi Włochy, część Francji, oraz Austrii zmieniło z kolei kolor na pomarańczowy. Polska pozostaje oznaczona kolorem zielonym.
W związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej w Unii kraje członkowskie mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia, takie jak testy dla podróżnych z czerwonych stref, czy kwarantanna, mimo unijnych certyfikatów, które obowiązują od pierwszego lipca.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |