Maciej Riemer | Radio Łódź
Gościem Po 8 jest Maciej Riemer, dyrektor departamentu ekologii i klimatu Urzędu Miasta Łodzi, z którym porozmawiamy m.in o stratach w miejskim drzewostanie po ostatniej nawałnicy, przesadzaniu dorosłych drzew, tworzeniu nowych parków i zmianach koncepcji zagospodarowania placu Wolności i Starego Rynku.
Nawałnica w połowie lipca zniszczyła blisko tysiąc łódzkich drzew rosnących w parkach i pasach drogowych a usuwanie wiatrołomów z poboczy dróg i alejek parkowych potrwa jeszcze kilka tygodni – mówi Maciej Riemer, dyrektor departamentu ekologii i klimatu UMŁ.
Poranny gość Radia Łódź zapowiedział, że miasto zamierza zabezpieczyć środki na nasadzenia zastępcze. – Mamy nadzieję na skorzystanie z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, tak jak podczas ostatniej poważnej nawałnicy, cztery lata temu. Postaramy się posadzić drzewa w tych miejscach, w których one były i miały dobre miejsce do tego aby swobodnie rosnąć – dodaje.
Sadzone będą młode drzewa, bo przesadzanie dorodnych okazów jest zbyt kosztowne i daje małe szanse powodzenia.
– Tylko drzewa przygotowane od początku, mają szansę przyjąć się w tak trudnych warunkach, jak miejskiej. Nie ma mowy o przesadzaniu drzew z lasu do centrum miasta. Przesadzaniedrzew dużych jest bardzo kosztowne, ale ma też niewielkie szanse powodzenia – wyjaśnia Maciej Riemer.
Wyjątkiem będzie drzewo na ulicy Lipowej. Po protestach mieszkańców w miejsce wyciętej akacji zostanie posadzona 10 metrowa lipa drobnolistna.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |