Hodowcy trzody chlewnej spotkali się z władzami weterynaryjnymi i posłem Antonim Macierewiczem
Hodowcy trzody chlewnej z południowej części województwa łódzkiego spotkali się z władzami weterynaryjnymi, Agencji Rozwoju Rolnictwa i posłem Antonim Macierewiczem. Rozmawiano w sprawie cen żywca w związku z powstaniem nowych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń w tamtym rejonie.
Rolnicy zostali poinformowani o tym, że na podstawie faktur sprzedaży zostaną im wyrównane straty.Pytania dotyczyły też szczegółów, na przykład jak rozliczyć straty z powodu zamknięcia chlewni przed uzyskaniem faktur, albo w stosunku do której ceny rynkowej, będą stosowane wyrównania.
Na spotkaniu doszło do dyskusji pomiędzy rolnikami i posłem Macierewiczem. -Może trzeba by pomyśleć nad wprowadzeniem jakiejś umowy w momencie wykonywania badań z zakładem, który deklaruje daną cenę. Żeby później nie mógł ten zakład się wycofać, albo w ostatnim dniu obniżyć radykalnie złotówkę. Bo my tracimy, wy deklarujecie, że zwrócicie nam tę różnicę, czyli państwo traci – mówił jeden z rolników. -Rzeczywiście pan ma rację, że trzeba by doprowadzić do takiego układu z tymi firmami, żeby to było trwałe – przyznał poseł Antoni Macierewicz. – Zgadzam się z panem. Takie negocjacje już się rozpoczęły – dodał poseł Macierewicz.
Dzięki podobnym spotkaniom rolników ma zostać uruchomione laboratorium badania ASF w Piotrkowie Trybunalskim.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |