69 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 69 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 6 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarły 3 osoby.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln881 tys. 424. Dzisiaj (18 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 69 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 6 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 0 osób z powodu COVID-19, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 75 tys.215 osób.
lubuskiego (1), kujawsko-pomorskiego (0), opolskiego (0), podlaskiego (0), warmińsko-mazurskiego (0), zachodniopomorskiego (0).
4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 18, 2021
W szpitalach przebywa obecnie 342 pacjentów covidowych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj liczba takich pacjentów spadła o 6 osób. 60 chorych jest podłączonych do respiratorów. Ta liczba nie zmieniła się w ciągu minionej doby.
Na kwarantannie przebywa 8 225 osób. To o prawie 550 osób mniej niż dzień wcześniej.
Resort zdrowia podał też, że w sumie w Polsce jest 2 652 984 ozdrowieńców z COVID-19.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/24Ssr1l8V0
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 18, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
W Błaszkach w pow. sieradzkim działa mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19: z dojazdem do domu. Mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z takiego ułatwienia w każdą niedzielę lipca.Czytaj więcej
W szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi przebywa pacjent zakażony wariantem delta koronawirusa. To pierwszy taki przypadek w województwie łódzkim.Czytaj więcej
Od dziś do niedzieli można się zaszczepić w Mobilnym Punkcie Szczepień w łódzkiej Manufakturze. Punkt działa w sobotę i niedzielę między 12.30 a 22.00.Czytaj więcej
W województwie łódzkim wykonano ponad 2 mln szczepień przeciwko koronawirusowi a 930 tys. osób jest w pełni zaszczepionych. Pomimo szerokiej dostępności szczepionek w wielu punktach służby wojewody odnotowują zmniejszoną liczbę osób zapisujących się na szczepienia.Czytaj więcej
Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi jest jednym z sześciu w kraju, w których będą badane próbki pod kątem nowej odmiany koronawirusa Delty.Czytaj więcej
Kody QR dotyczące szczepień przed wylotem na wakacje
Branża turystyczna apeluje do podróżnych o sprawdzanie wytycznych związanych z zasadami pandemicznymi przed wylotem na urlop.
Jeśli chcemy spędzić wymarzone wakacje za granicą, warto przed wejściem na pokład samolotu mieć już wydrukowany kod QR dotyczący szczepienia – zaleca ekspert do spraw turystyki z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, Dominika Czechowska. “Leciałam z Gdańska do Medlionanu i samolot był opóźniony ponad godzinę, bo ponad 20 pasażerów nie miało kodów w wersji PDF” – mówi Dominika Czechowska. Ekspertka przypomina, że w mailu z kodem QR jest załącznik, który należy otworzyć, zapisać i pobrać jako PDF.
Konieczność posiadania kodu QR w formacie PDF wymagana jest w wielu europejskich krajach. Bez tego dokumentu nie polecimy między innymi do Włoch, Grecji czy na Maltę. Eksperci branży turystycznej radzą taki kod generować z aplikacji pacjent.gov.pl lub mObywatel.
Polscy ratownicy pomagają w walce z COVID-19
Do Ugandy w Afryce dotarła grupa polskich ratowników. Przez cztery tygodnie Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej będzie na miejscu pomagał w walce z epidemią koronawirusa. Uganda jest obecnie jednym z krajów w których patogen rozchodzi się najszybciej.
Uganda jest siódmą misją Zespołu Ratunkowego PCPM od początku pandemii koronawirusa. W Afryce Polacy będą chcieli przede wszystkim zwiększyć możliwości leczenia. Zadaniem Polskiego Zespołu Medycznego, działającego pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia będzie wsparcie tworzenia nowych oddziałów intensywnej terapii dla chorych na COVID-19 oraz szkolenie personelu. W 45-milionowej Ugandzie jest zaledwie kilkadziesiąt łóżek z respiratorami. Jest to bardzo mała liczba – mówi Polskiemu Radiu prezes PCPM Wojciech Wilk, który razem z ratownikami przyleciał do Ugandy.
Polski zespół chce też podzielić się doświadczeniami z miejscowymi lekarzami. W wielu szpitalach sprzęt jest, ale lekarze nie wiedzą, jak go podłączyć. Nie mają też doświadczenia w tlenoterapii, dlatego, że w Afryce, także w Ugandzie, nie ma wielu specjalistów z zakresu intensywnej terapii. Tego typu specjalizacja medyczna nie jest praktycznie nauczana na uniwersytetach – dodaje Wojciech Wilk.
Afryka jest obecnie kontynentem, gdzie koronawirus rozchodzi się najszybciej. Według danych WHO, w tym tygodniu w Afryce na COVID-19 zmarło o ponad 40 procent więcej osób niż tydzień wcześniej. Powodem są m.in. stan służby zdrowia oraz brak szczepionek.
Zespół Ratunkowy PCPM w ostatnich miesiąc pomagał w walce z pandemią we Włoszech, w Libanie, Etiopii czy w Tadżykistanie.
Koronawirus na świecie
Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio poinformowali o trzech nowych przypadkach zakażenia COVID-19 wśród sportowców. Wczoraj informowano o wykryciu pierwszego zakażenia w gronie olimpijczyków. Dziś ogłoszono też, że stwierdzono 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wśród osób bezpośrednio związanych z igrzyskami, w tym wśród pracowników mediów. Wczoraj takich przypadków było 15. Jednym z zakażonych jest członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z Korei Południowej. Obecność wirusa stwierdzono u niego podczas rutynowego testu na tokijskim lotnisku. Ryu Seung-min był zaszczepiony, co oznacza – jak pisze agencja Reutera – że COVID-19 może być przenoszony nawet przez osoby zaszczepione. W całym Tokio rośnie liczba zakażonych. W ciągu ostatnich czterech dni stwierdzono tysiąc nowych przypadków. Igrzyska Olimpijskie w stolicy Japonii, przeniesione z zeszłego roku ze względu na pandemię, rozpoczynają się w nadchodzącym tygodniu. Będą się odbywały bez publiczności i w ścisłym reżimie sanitarnym.
Unijni politycy zwracają uwagę, że Unia Europejska prześcignęła Stany Zjednoczone pod względem odsetka obywateli, zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19. Francuski minister ds. europejskich Clement Beaune napisał na Twitterze, powołując się na serwis statystyczny Our World in Data, że do tej pory pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 55,5 procent obywateli Unii Europejskiej, podczas gdy dla Stanów Zjednoczonych ten odsetek wynosi 55,4 procent. “Kontynuujemy, przyspieszamy” – dodał. “Obiecaliśmy to i teraz to stało się faktem. W tym tygodniu Unia Europejska prześcignęła Stany Zjednoczone i jest kontynentem z największą na świecie liczbą podanych pierwszych dawek szczepionki” – napisał natomiast francuski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło w Unii Europejskiej ponad 245 milionów osób. W pełni zaszczepione są blisko 182 miliony obywateli UE.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Czeska policja prowadzi w ten weekend masowe kontrole w klubach nocnych i barach. Funkcjonariusze wraz z inspektorami sanitarnymi sprawdzają, czy przestrzegane są obowiązujące obostrzenia. W nocy z piątku na sobotę skontrolowano około pół tysiąca osób bawiących się w klubach w centrum Pragi. Rzeczniczka praskiej policji Eva Kropaczova przekazała, że najczęstszym przewinieniem wśród gości był brak wymaganego zaświadczenia o szczepieniu lub przechorowaniu COVID-19 bądź brak negatywnego wyniku testu. W kilku przypadkach stwierdzono uchybienia ze strony właścicieli lokali. Było to między innymi przekroczenie dozwolonej liczby gości, niedostateczne odległości między stolikami oraz łamanie zakazu tańca w klubach. Podczas nocnej akcji ukarano mandatami ponad czterdzieści osób. Łączna wysokość kar przekroczyła 20 tysięcy koron, czyli ponad 3,5 tysiąca złotych. Pięć spraw skierowano do dalszego postępowania. Służby sanitarne w asyście policji będą dziś kontynuować działania w centrum Pragi. Eksperci podkreślają, że największy odsetek osób zakażonych w Czechach stanowią obecnie osoby młode, które nie są zaszczepione i które prowadzą aktywne życie towarzyskie.
![69 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT] 1 71524 68c1db7db555f6f7f4367bad4718d94a](/wp-content/archiwum/files/71524-68c1db7db555f6f7f4367bad4718d94a.gif)
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |