Wydarzenia sprzed 50. i 40. lat na Łódzkim Szlaku Kobiet
“Łodzianki mają moc” – pod takim hasłem Łódzki Szlak Kobiet przygotował szereg wydarzeń przypominających wydarzenia sprzed 50 i 40 lat – zwycięski strajk łódzkich włókniarek i “Marsz Głodowy kobiet, czyli największą demonstrację uliczną okresu PRL.
Zaplanowano między innymi spacery szlakiem łodzianek, które brały udział w tych wydarzeniach, a także okolicznościową publikację – mówi Ewa Kamińska-Bużałek z Łódzkiego Szlaku Kobiet. -Strajk włókniarek z roku 1971, to był przede wszystkim strajk kobiet, ze względu na to, że to one głównie w tym fabrykach włókienniczych pracowały. Marsz głodowy, to była demonstracja związana z niedoborem, ze źle działającą gospodarką, z tym że w sklepach wszystkiego brakowało. To był marsz zorganizowany przez Solidarność, ale głównie szły w nim kobiety z dziećmi, w tym z małymi dziećmi. Ostrożnie można powiedzieć, że 50 tys. osób maszerowało ulicą Piotrkowską – podkreślaEwaKamińska-Bużałek.
Aby przybliżyć historię najmłodszemu pokoleniu – przygotowano także familijną grę miejską- zapowiadaDorota Sztyler z Biblioteki Miejskiej w Łodzi. -Kilka z naszych filii będzie punktami konkursowym i trzeba będzie tam przyjść i odpowiedzieć, na wydaje mi się, że dosyć proste pytanie, ale też takie, które przywołuje nam właśnie historię naszego miasta, historię przemysłu włókienniczego. Za odpowiedź prawidłową na takie pytanie otrzymujemy stempelek. Po zebraniu 8. stempelków wędrujemy do biblioteki przy ulicy Gdańskiej 8, oddajemy kartę, no i czekamy na losowanie nagród – wyjaśniaDorota Sztyler.
Z kolei jutro łódzki odział IPN i NSSZ Solidarność zapraszają na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 40. rocznicę “Marszu Głodowego”.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |