86 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem kolejnych 5 osób z COVID-19 [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 86 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 5 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 7 osób.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln880 tys. 755. Dzisiaj (10 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 86 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 5 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 3 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 75 tys.159 osób.
lubuskiego (3), opolskiego (3), podlaskiego (3), zachodniopomorskiego (3), pomorskiego (2), świętokrzyskiego (0).
5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 10, 2021
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby z COCID – 19 wyzdrowiało 49 osób, a do 450 – zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych. To o 13 mniej niż wczoraj. Do dyspozycji lekarzy pozostaje 6 tysięcy 509 łóżek covidowych.
70 osób jest nadal leczonych z wykorzystaniem respiratora – o jedną mniej niż dobę temu. 616 urządzeń pozostaje wolnych.
98 tysięcy 715 osób jest objętych kwarantanną – to wzrost o 544.Od początku pandemii koronawirusa w Polsce z COVID-19 wyzdrowiało 2 miliony 652 tysiące 458 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Em4lPipj51
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 10, 2021
W Błaszkach w pow. sieradzkim działa mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19: z dojazdem do domu. Mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z takiego ułatwienia w każdą niedzielę lipca.Czytaj więcej
W szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi przebywa pacjent zakażony wariantem delta koronawirusa. To pierwszy taki przypadek w województwie łódzkim.Czytaj więcej
Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi jest jednym z sześciu w kraju, w których będą badane próbki pod kątem nowej odmiany koronawirusa Delty.Czytaj więcej
Mobilne punkty szczepień po raz kolejny wyjeżdżają w region. W weekend można w nich przyjąć jednodawkowy preparat Johnson & Johnson.Czytaj więcej
Prognozy rozwoju epidemii koronawirusa
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że prognozy rozwoju epidemii koronawirusa mówią o możliwej kolejnej fali zakażeń na przełomie września i października. Większość modeli matematycznych wskazuje, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to jesienny wzrost liczby zakażeń, zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Minister Adam Niedzielski, który był gościem TVP Info, podkreślił, że wysoki poziom wyszczepienia populacji może nas uchronić przed najbardziej pesymistycznymi scenariuszami. Niektóre z nich przewidują liczbę zakażeń na poziomie tysiąca dziennie, ale są i takie, które mówią o 14-15 tysiącach zakażeń. “To wszystko jest związane z tym, ilu ludzi się zaszczepi, bo oczywiście im większe zaszczepienie, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego scenariusza, a nawet jeśli przyspieszenie się wydarzy, to ono będzie na znacznie niższym poziomie” – mówił minister Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia zaapelował również o korzystanie ze szczepienia obiema dawkami. Dane medyczne wskazują, że tylko pełne zaszczepienie daje pełną ochronę przed zakażeniem koronawirusem lub ciężkim przebiegiem COVID-19.
Minister Adam Niedzielski apeluje o szczepienie się obiema dawkami
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o szczepienie się obiema dawkami szczepionek przeciwko COVID-19. Dane jego resortu wskazują, że tylko pełne zaszczepienie daje pełną odporność i pozwoli na opanowanie epidemii koronawirusa. Od stycznia do maja na podanie drugiej dawki nie zgłosiło się około 8 tysięcy osób, natomiast w czerwcu i pierwszych dniach lipca ta liczba przekroczyła 44 tysiące.
Minister Adam Niedzielski, który dziś przyjął drugą dawkę szczepionki Astra Zeneca, zaznaczył, że spadek liczby zakażeń może dawać Polakom złudne poczucie bezpieczeństwa. Według niego wielu Polaków nie zgłasza się na szczepienie drugą dawką także z powodu okresu wakacyjnego.
Szef resortu zdrowia podkreślił, że dane medyczne z Polski i innych krajów wskazują, że na COVID-19 chorują przeważnie osoby niezaszczepione lub zaszczepione tylko jedną dawką. Jeżeli mamy w Polsce ogólną liczbę zachorowań po przyjęciu szczepień w okolicach 90 tysięcy, to tylko 8 procent z tej liczby jest wśród osób, które przyjęły drugą dawkę i od przyjęcia tej drugiej dawki minęło 14 dni – wyjaśniał minister Adam Niedzielski.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory w Polsce wykonano ponad 31 milionów szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych przekroczyła 14 milionów 727 tysięcy.
Koronawirus na świecie
Premier Niderlandów Mark Rutte ogłosił przywrócenie części obostrzeń sanitarnych. Zamknięte mają zostać między innymi dyskoteki i kluby nocne. Ma to zapobiec rozwojowi epidemii koronawirusa po tym jak w piątek w kraju zanotowano około 7 tysięcy nowych przypadków zakażeń. Tempo rozwoju epidemii znacznie przyspieszyło, głównie z powodu wysoce zaraźliwego wariantu Delta. Jeśli nic nie zrobimy, liczba zakażeń będzie nadal rosła – powiedział szef holenderskiego rządu. Restauracje będą mogły być otwarte tylko do północy i będą w nich obowiązywać zasady dystansu społecznego. Zakazane będzie również organizowanie koncertów i występów na żywo. Nowe regulacje wchodzą w życie w sobotę rano i będą obowiązywać przynajmniej do 13 sierpnia. Do tej pory w Niderlandach zdiagnozowano ponad 1,7 miliona przypadków zakażeń. Zmarło niemal 18 tysięcy osób zakażonych koronawirusem.
Malta jest pierwszym krajem w Europie, który zamknie granice dla osób niezaszczepionych na COVID-19. Od 14 lipca aby tam wjechać trzeba będzie być w pełni zaszczepionym i posiadać europejski lub brytyjski paszport covidowy. Na Malcie w pełni zaszczepionych jest 79 procent dorosłych mieszkańców. W ostatnich dniach wzrosła jednak liczba zakażeń – dziś potwierdzono 96 nowych przypadków. Minister zdrowia Malty Chris Fearne, mówi, że 90 procent nowych zachorowań dotyczy ludzi niezaszczepionych. Wiele z nich to uczniowie szkół języka angielskiego – koronawirusa potwierdzono ostatnio w dziewięciu z nich. Wszystkie takie szkoły zostaną zamknięte od 14 lipca. Jeszcze do 14 lipca na Maltę będzie można wjechać z negatywnym wynikiem testu na PCR lub po pełnym zaszczepieniu. Według nowych przepisów, wystarczy certyfikat covidowy, a w przypadku małych dzieci – negatywny test PCR. W odróżnieniu od innych krajów, na Malcie nie odnotowano wzrostu przypadków wariantu delta koronawirusa. Spośród 252 obecnie zakażonych tylko u 7 osób potwierdzono właśnie deltę. Do tej pory na Malcie potwierdzono prawie 31 tysięcy przypadków koronawirusa. Zmarło 420 osób.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Grupa Wyszehradzka współpracuje w walce z COVID-19. W Lublanie szef rządu wziął udział w szczycie Grupy V4 i Słowenii, która 1 lipca przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki przypomniał na konferencji po spotkaniu, że Grupa V4 powołała wspólną jednostkę, która pomogła w szybkiej wymianie informacji, przyczyniając się do ograniczenia wpływu pandemii. Podkreślił, że wyszehradzka czwórka jest w stałym kontakcie w związku z rozprzestrzeniającym się wariantem delta. “Wymieniamy się doświadczeniami, ustalamy razem zasady związane z ruchem transgranicznym, z ruchem turystycznym, bo wiemy że teraz głównie z zachodu Europy: z Wielkiej Brytanii, Portugalii i Hiszpanii przybywa do naszych krajów bardzo dużo przypadków mutacji delta” – mówił szef rządu. Przypominając, że nowa odmiana jest bardziej zaraźliwa, premier podkreślił, że obecna współpraca Grupy Wyszehradzkiej ma pomóc zminimalizować skutki czwartej fali koronawirusa. “Dlatego tutaj dmuchamy na zimne, opracowujemy plany, które ja przedstawiałem niedawno w Polsce razem z ministrem zdrowia, i jesteśmy w stałym kontakcie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej, tak, żeby te ryzyka związane z czwartą falą maksymalnie obniżyć” – mówił premier. Mateusz Morawiecki dodał, że V4 chodzi teraz także o to, by zaszczepić jak najwięcej osób, bo – jak podkreślał – “to jest najlepsza recepta na pozbycie się SARS-CoV-2 – COVID-u-19”.
Na Białorusi obserwuje się wzrost ilości zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 1250 przypadków patogenu – najwięcej w tym miesiącu. Od początku epidemii na Białorusi zarejestrowano ponad 425 tysięcy przypadków zakażeń patogenem. Zmarło 3236 chorych. Ministerstwo zdrowia, niezależnie od ilości zakażeń, informuje o 10-11 przypadkach śmierci dziennie z powodu Covid-19. Niektórzy eksperci uważają, że dane te są zaniżone. Na 10-milionowej Białorusi nieco ponad milion ludzi otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa, a prawie 700 tysięcy osób zostało zaszczepionych dwukrotnie. Białorusini korzystają z chińskich i rosyjskich preparatów. Na Białorusi nigdy nie było obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Wraz z nadejściem lata -mimo zaleceń – mało kto je używa w pomieszczeniach zamkniętych i w skupiskach ludzkich.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |