Program “Profilaktyka 40 Plus” | Zdrowym Być
Od początku lipca ruszył ogólnopolski program “Profilaktyka 40 Plus”. W jego ramach każdy po 40. roku życia będzie mógł skorzystać z bezpłatnego pakietu badań. Skierowanie, jak w przypadku szczepień, zostanie nam wygenerowane elektronicznie.
– W tym roku każdy Polak, który ma 40 lat i więcej, będzie mógł otrzymać jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych, który będzie obejmował od 8 do 12 rodzajów badań. Program pilotażowy o nazwie “Profilaktyka 40 Plus” będzie realizowany do 31 grudnia 2021 roku – wyjaśnia Julita Rogalska z łódzkiego oddziału NFZ.
Pakiet badań zostanie wygenerowany przez system, w zależności od wieku, płci, a także stanu zdrowia. – Głównym celem programu jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 roku spowodowanej pandemią koronawiursa -dodajeJulita Rogalska.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Program “Profilaktyka 40 Plus” | Zdrowym Być | audio (m4a) audio (oga) |
W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, wiele osób nie zgłosiło się na badania. “Profilaktyka 40 Plus” ma tę lukę wypełnić. Pakiet będzie dobierany po wypełnieniu przez pacjenta specjalnej ankiety. – “Profilaktyka 40 Plus” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie dedykowanych pakietów. Będzie oddzielny pakiet dla kobiet, oddzielny dla mężczyzn, oraz jeden pakiet wspólny, który obejmie pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocena miarowości rytmu serca – informuje Julita Góralska z łódzkiego NFZ.
By skorzystać z programu, mamy do wyboru dwie możliwości, ale znane już z rejestracji na szczepienia: albo poprzez internetowe konto pacjenta, albo infolinię – 22 735 39 53
– Następnie, w zależności od płci, będzie możliwość wygenerowania badań diagnostycznych, które będą obejmowały: morfologię krwi obwodowej, stężenie cholesterolu, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe, poziom kreatyniny we krwi, badania ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi oraz krew utajona w kale. To pakiet badań diagnostycznych dla kobiet. W przypadku mężczyzn, dodatkowo, będzie generowane również badanie PSA, czyli jest to swoisty antygen dla stercza. Warto dodać, że badania będą dobierane w zależności od ryzyka zdrowotnego, które zostanie określone przy pomocy spejclanej ankiety profilaktycznej – mówi Julita Rogalska.