Mieszkańcy Nowogardu upamiętnili emigrantów z Sieradza
Jedna z parafii w Nowogardzie w woj. zachodniopomorskim uczciła pamięć emigrantów z Sieradza, którzy w trakcie wojny zostali przesiedleni na północ Polski.
Po 1945 roku co najmniej połowa mieszkańców miejscowości Wojcieszyn w województwie zachodniopomorskim pochodziła z Sieradza.Teraz w tamtejszym kościele zostanie odsłonięty obraz, który upamiętni wspólną historię sieradzan i mieszkańców ziemi nowogardzkiej.
– W nowym kościele upamiętnimy sieradzan przez odsłonięcie polichromii ukazującą Matkę Bożą Charłupską, zwaną Księżną Sieradzką i herby poszczególnych powiatów dawnego województwa sieradzkiego – mówi ks. Grzegorz Legutko, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie.
W uroczystościwzięli udział przedstawiciele miasta Sieradza, min. proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu, ks. infułat Marian Bronikowski i sekretarz miasta Sieradza Jarosław Trojanowski.
– Tamta lokalna społeczność, mająca Sieradz w sercu, bardzo przeżywa to wydarzenie. Cieszę się, że mieszkańcy Nowogardu są do tej pory dumni, że ich korzenie wywodzą się z Sieradza – mówi prezydent Sieradza Paweł Osiewała.
Po wojnie, do Nowogardu emigrowali nie tylko mieszkańcy Sieradza. W dokumentach tamtejszej parafii widnieją nazwiska osób pochodzących z Wielunia, Łasku, Zduńskiej Woli i Warty.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |