NFZ: wyjeżdżając do krajów UE warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Karta EKUZ nie gwarantuje pełnej opieki medycznej. Ma jedynie ją zapewnić w nagłych przypadkach. Reszta zależy od tego, jaki system obowiązuje w danym kraju.
Jak mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ, leczenie odbywa się na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. – Na przykład w Austrii, za każdy dzień leczenia szpitalnego trzeba zapłacić od 10 do 20 euro. Wówczas my także jesteśmy zobligowani, by uiścić taką opłatę. Są to koszty bezzwrotne – dodaje.
Warto zaznaczyć, że karta EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski. – Jeśli będziemy musieli wrócić do kraju samolotem bądź karetką pogotowia z lekarzem czy też ratownikiem medycznym, wówczas sami musimy zapłacić za taką podróż. Warto również dodatkowo ubezpieczyć się w firmie ubezpieczeniowej, by pokryć koszty transportu w razie nieprzewidzianego wypadku – mówi Leder.
Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Można ją uzyskać na wszystkich salach obsługi Narodowego Funduszu Zdrowia, poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub drogą listowną z prośbą o przesłanie karty do domu.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, A TAKŻE WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ZDROWIA |