Tadeusz Markowski | Radio Łódź
Gościem po 8 we wtorek jest prof. Tadeusz Markowski, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich. Porozmawiamy m.in o rozpoczynającym się w Łodzi pierwszym międzynarodowym kongresie “Regeneracja Miast Przemysłowych”.
Czy Łódź wykorzystała szansę na dobre zagospodarowanie terenów i obiektów poprzemysłowych, czy może być atrakcyjna dla nowych inwestorów i branż, czy staje się przyjaznym miastem dla Łodzian i przyciąga nowych mieszkańców?
Regeneracja miasta przemysłowego to także przywrócenie funkcji wytwórczych. Ucieczka przemysłu do krajów trzeciego świata sprawiła, że jesteśmy uzależnieni od innych rynków.
– Często pojawia się hasło remontujemy, czyli rewitalizujemy, ale gdzie siły żywotne, które mają to wszystko utrzymać? Miasto Łódź też popełnia błędy. Mając pieniądze publiczne, myśli że może wybudować dużo kamienic komunalnych. Później się okazuje, że stoją one puste – czyli nie są zrewitalizowane – mówi nasz gość.
W Łodzi jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania. – Miasto nie jest swoimi siłami w stanie tego zmienić. Nic nie uda się rozwiązać bez sił rynkowych i zewnętrznych deweloperów. Łódź przecież nie powstała za pieniądzepubliczne. To było miasto prywatne i do tego trzeba wrócić – dodaje prof. Markowski.
Łódź z opóźnieniem zaczęła tworzyć plany miejscowe, które regulują procesy urbanizacji. Obecnie mieszkańcy uciekają w strefę zewnętrzną. – Nie jesteśmy w stanie wytworzyć atrakcyjnych warunków i dać stabilne zasady lokalizacji – twierdzi ekspert.
Zdaniem prof. Markowskiego, w dłuższej perspektywie Łódź, jako miasto zlokalizowane blisko stolicy, może okazać się jednak miejscem atrakcyjnym dla inwestorów. Kosztyfunkcjonowania w Warszawie są coraz wyższe, dlatego Łódź może okazać się alternatywą.
Powoli zmiany, mimo wielu niedoskonałości, dostrzegają także mieszkańcy. – Myślę, że żyje się im coraz lepiejw Łodzi. Miasto w wielu miejscach jest uporządkowane, czystsze. Łodzianie zaczynają być z niego dumni, co wynika z badań marketingowych – dodaje gość Radia Łódź. Dlatego przyszłością jest też rozwój do wewnątrz miasta i przenoszenie się mieszkańców do jego centrum.
– Deweloperzy już znakomicie to odczytują, tworząc osiedla w centrum miasta – mówi prof. Markowski. O tym także będzie mowa na kongresie”Regeneracja Miast Przemysłowych”.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |