133 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 133 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 13 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 5 osób.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln878 tys. 767. Dzisiaj (20 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 133 nowych przypadkach. W Łódzkiem 138 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 1 osoby z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 74 tys.828 osób.
dolnośląskiego (4), zachodniopomorskiego (4), opolskiego (3), świętokrzyskiego (3), lubuskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 20, 2021
Od wczoraj o 83 osoby zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W sumie w szpitalach na oddziałach covidowych przebywa obecnie 1 451 pacjentów.
Ogólna liczba pacjentów korzystających z respiratorów wynosi obecnie 238. To o jedną osobę mniej niż dzień wcześniej.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, łącznie mamy w Polsce 2 miliony 650 tysięcy 476 ozdrowieńców.
Na kwarantannie przebywa obecnie prawie ponad 63 tysiące osób. W porównaniu z poprzednim dniem oznacza to spadek o niemal 600 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/W4KKaqQPpy
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 20, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
W województwie łódzkim na najbliższy miesiąc przygotowanych jest 200 tysięcy wolnych terminów na szczepienia przeciw COVID19. Nie ma problemu z umówieniem terminu w krótkim okresie czasu.Czytaj więcej
Zobacz także:Apteki będą mogły prowadzić szczepienia przeciw COVID-19
Łódzki magistrat chce zwolnić właścicieli lokalów gastronomicznych z części opłat za ogródki – także te ustawione w pasie drogowym. Do tej pory za wystawienie stolików na zewnątrz nie musieli płacić ci restauratorzy, których ogródki mieściły się na drodze wewnętrznej, jak przy ul. Piotrkowskiej.Czytaj więcej
Od 28 maja na ponownie otwartych obiektach sportowych obowiązują limity gości – do 50% maksymalnego obłożenia. W upalne dni szczególnie na basenach chętnych jest więcej. Do limitów nie wliczają się jednak osoby zaszczepione, mówi kierownik sprzedaży łódzkiego aquaparku Fala Anna Duda.
– Wprowadzona została modyfikacja tego zarządzenia, która pozwala nas wpuszczać te osoby i nie wliczać do limitu, które są zaszczepione preparatami Pfizera, Astra Zenecki lub Moderny lub Johnson & Johnson. Mamy oddzielną kartę dla tych osób – wyjaśnia.
Jednorazowo przy zachowaniu limitów z Fali może skorzystać ponad 1200 osób, ale i tak zarówno wczoraj jak i dziś chętnych było więcej.
Od dziś nie obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we Mszy św.
Od dziś nie obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Oznacza to, że katolicy mają obowiązek uczestniczenia w niej. Taką decyzję podjęli w ubiegłym tygodniu biskupi na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Od 13 czerwca, w związku z sytuacją epidemiologiczną, może być zajęta połowa miejsc w kościołach i w miejscach kultu religijnego. Od 26 czerwca do 31 sierpnia będzie mogło być zajętych 75 procent miejsc.
Wszyscy biskupi wystosowali listy do wiernych w tej sprawie.
Pociągi PKP przewiozą w wakacje więcej osób
Pociągi PKP przewiozą w wakacje więcej osób. Od 26 czerwca zniesiony zostanie limit 100 procent zajętości w części połączeń, a w niektórych składach wagonowych możliwe będzie również podróżowanie bez rezerwacji miejsca.
Zmiana ma związek z ogólnokrajowym zniesieniem limitów liczby pasażerów w transporcie publicznym. Obowiązkowa rezerwacja miejsc zostaje utrzymana w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pociągach obsługiwanych przez pojazdy Pendolino, Flirt lub Dart, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych (SZT). Kosztującą jeden złoty miejscówkę trzeba będzie pobierać do biletów odcinkowych oraz weekendowych. PKP informuje w komunikacie, że takie rozwiązanie wynika z przeprowadzonych przez spółkę analiz, których celem jest zapewnienie możliwości podróżowania jak największej liczbie osób przy jednoczesnym wysokim komforcie i bezpieczeństwie przejazdu.
Kierownicy pociągów i konduktorzy nadal będą korzystać ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. PKP podkreśla, że ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów niezmiennie będzie odbywać się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu terminali zbliżeniowych.
Pomimo luzowania obostrzeń w pociągach nadal obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust podczas trwania całej podróży.
Koronawirus na świecie
We Włoszech w ubiegłym roku z powodu pandemii konsumpcja spadła o prawie 12 procent. Raport w tej sprawie opublikowało włoskie Stowarzyszenie Handlu, Usług i Turystyki, skupiające 700 tysięcy przedsiębiorstw. Tak ogromnego spadku konsumpcji nie notowano od zakończenia II wojny światowej. W ubiegłym roku w porównaniu z rokiem 2019 spadek oszacowano na blisko 130 miliardów euro. Straty poniesione z tego powodu wyniosły ponad 2 tysiące euro na mieszkańca. Ponad jedna czwarta strat wynikała z tego, że turyści zagraniczni wydali we Włoszech 60 procent mniej niż zwykle. Turystyka we Włoszech wypracowuje 13 procent Produktu Krajowego Brutto. Raport Stowarzyszenia zakłada, że w tym roku konsumpcja wzrośnie maksymalnie o 4 procent rekompensując jedną trzecią strat poniesionych w ubiegłym roku.
Rosyjskie służby sanitarne i lokalni urzędnicy są zaniepokojeni gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Minionej doby w Rosji zarejestrowano około 18 tysięcy nowych przypadków. To najwięcej od lutego. Rekordowy wzrost odnotowano w Moskwie, gdzie lekarze zdiagnozowali 9120 zakażeń. To najwięcej od początku pandemii. Moskiewska administracja przyznaje, że w trudnej sytuacji znalazły się stołeczne szpitale. Urzędnicy podkreślają, że mimo zwiększenia z 12 tysięcy do 17 tysięcy liczby miejsc przeznaczonych dla chorych na covid-19, zaczyna brakować łóżek i specjalistycznej aparatury. Mer Moskwy Siergiej Sobianin dwa dni wcześniej napisał w internecie, że planowane jest zwiększenie liczby miejsc w szpitalach do 24 tysięcy.
W Moskwie i pięciu innych regionach Rosji wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla pracowników instytucji mających kontakt z dużymi grupami ludzi. W Moskwie, obwodzie moskiewskim i Petersburgu zaostrzono rygory bezpieczeństwa sanitarnego.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
W poniedziałek Włochy, poza niewielkim regionem Doliny Aosty, znajdą się w białej strefie najmniejszego zagrożenia epidemicznego. Zostaną zniesione niemal wszystkie restrykcje sanitarne.
Na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia w poniedziałek w białej strefie znajdzie się 6 kolejnych regionów Włoch, w tym atrakcyjna dla turystów Toskania, Sycylia i Kampania. Oznacza to przede wszystkim zniesienie godziny policyjnej i ograniczeń w barach i restauracjach. Pozostaje w mocy nakaz noszenia maseczek i zachowanie dystansu społecznego. Krzywa zakażeń we Włoszech jest teraz jedną z najniższych w krajach unijnych. Wczoraj z ponad 200 tysięcy wykonanych testów pół procent dało wynik pozytywny. Ministerstwo zdrowia zapowiada, że jeśli sytuacja sanitarna na to pozwoli, to 15 lipca przestanie obowiązywać noszenie maseczek na świeżym powietrzu.
W sześciu regionach Rosji ogłoszono obowiązkowe szczepienia dla pracowników oświaty, kultury, usług i gastronomii. Decyzję w tej sprawie podjęły między innymi administracje Moskwy i obwodów moskiewskiego oraz obwodu leningradzkiego, którego centrum jest Petersburg. W mieście nad Newą ryzyko zakażenia koronawirusem wzrosło w związku z organizacją Euro2020.
Gubernator obwodu leningradzkiego Aleksandr Drozdenko podpisał wczoraj rozporządzenie, które ogranicza działalność instytucji oświatowych, kulturalnych, usługowych i gastronomicznych. W dokumencie zwrócono uwagę na to, że ograniczenia zostaną zdjęte z tych instytucji i firm, w których co najmniej 80 procent pracowników przedstawi zaświadczenia o przyjęciu szczepionki. Leningradzka administracja podjęła decyzję o ograniczeniu tak zwanych planowych zabiegów w okolicznych szpitalach i część z nich przekształca w tymczasowe szpitale zakaźne. W Petersburgu i obwodzie leningradzkim od 17 czerwca obowiązują zaostrzone rygory sanitarne. Wcześniej ograniczenia wprowadziła moskiewska administracja. Jak podkreślają inspektorzy Federalnej Służby Nadzoru Sanitarnego, wzrost liczby chorych na covid-19 jest spowodowany lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |