O roli osób świeckich we współczesnym Kościele Katolickim
Coraz częściej słychać o inicjatywach angażujących świeckich w życie Kościoła, prowadzonych przez łódzką archidiecezję. Wielu obserwatorów podkreśla, że takie otwarcie na wiernych to “efekt Rysia”, czyli abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.
Za przykład może posłużyć szkoła katechistów, którą właśnie opuścili pierwsi absolwenci. Placówka ta jest owocem, trwającego od roku, IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. – W trakcie dwuletniego okresu przygotowania, potencjalni kandydaci na katechistów, poznawali między innymi pismo święte i zapoznawali się z prawdami wiary. Po zdaniu egzaminów zostali odesłani do swoich wspólnot parafialnych, by tam pomagali proboszczowi przygotować dzieci do pierwszej komunii świętej czy też młodzież do sakramentu bierzmowania – mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej.
Jak zauważa dr hab. Łukasz Korporowicz, prawnik i kanonista z UŁ, tego typu praktyki zostały zapoczątkowane już podczas II Soboru Watykańskiego. – Od pewnego czasu widać otwartość struktur kościelnych, by angażować osoby świeckie i powierzać im różnorakie stanowiska – dodaje.
Kolejną inicjatywą praktykowaną w łódzkim Kościele jest posługa akoliatu. W miniony weekend z rąk abp. Grzegorza Rysia przyjęło ją 16 mężczyzn. Daje im to możliwość służenia podczas liturgii m.in. poprzez udzielenie komunii świętej. Warto również zwrócić uwagę na Seminarium 35+. Jest ono przeznaczone dla mężczyzn od 35 do 61 roku życia, którzy późno odkryli swoje powołanie. Są to osoby stanu wolnego, wdowcy lub mają kościelne unieważnienie małżeństwa.
Posłuchaj więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
O roli osób świeckich we współczesnym Kościele Katolickim | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |