Bank Światowy podnosi prognozę dla Polski, w USA najbogatsi płacą najmniej podatków | Ekonomia na co dzień
Na codzienną dawkę wiadomości ekonomicznych zaprasza Marcin Pośpiech.

Dziś w programie:
- Bank Światowy podnosi prognozę wzrostu dla Polski w 2021 roku.
- Resort Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawił założenia Polskiej Polityki Przemysłowej.
- W USA najbogatsi płacą najniższe podatki – na to wskazują opublikowane właśnie dokumenty.
Nazwa | Plik | Autor |
Bank Światowy podnosi prognozę dla Polski, w USA najbogatsi płacą najmniej podatków | Ekonomia na co dzień | audio (m4a) audio (oga) |
Do 3.8 procent z 3.5 procent szacowanych wcześniej podniósł prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski Bank Światowy. Według tej analizy, w 2022 roku polska gospodarka jeszcze przyspieszy, a wzrost wyniesie 4,5 procent. W 2023 roku to już 3,9.
Ale w ocenie głównego ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka prognozy Banku Światowego są zbyt ostrożne. Większość dużych banków prognozuje wzrost naszego PKB w tym roku o ponad 5 procent.
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na rekordowo niskim poziomie 0,1 procent. NBP zwrócił uwagę, że ceny wielu surowców, szczególnie ropy naftowej, są wyraźnie wyższe niż przed rokiem. Wraz z zaburzeniami podażowymi związanymi z pandemią – oddziałuje to w kierunku wyższej inflacji w gospodarce światowej. Mimo to, ze względu na wciąż obniżoną aktywność gospodarczą i niepewność dotyczącą przyszłej koniunktury, główne banki centralne utrzymują niskie stopy procentowe.
Eksperci różnią się w przewidywaniach – niektórzy oceniają, że podwyżka stóp jest możliwa w tym roku, ale raczej nie w lipcu, zdaniem innych – nastąpi w marcu przyszłego roku – albo w jego połowie.
Polski przemysł ma być nowocześniejszy i bardziej konkurencyjny. Taka idea przyświeca Polskiej Politycy Przemysłowej. Ten program zaprezentował wicepremier Jarosław Gowin. Jak przekonywał ten program ma okazać się kołem zamachowym dla dynamicznego rozwoju polskiego przemysłu. Co więcej, wychodzenie z pandemii postrzega, może być szansą dla naszej gospodarki.
Dwudziestu pięciu najbogatszych Amerykanów płaciło znikome kwoty federalnego podatku dochodowego, w niektórych latach nie płacąc ani centa – wynika z dokumentów podatkowych pozyskanych przez portal ProPublica. Miliarderzy wykazywali w zeznaniach straty, co oznaczało, że nie płacili żadnego podatku dochodowego. Uznawany za najbogatszego człowieka świata właściciel m.in. Amazona Jeff Bezos nie zapłacił ani centa podatku w 2007 i 2011 roku, otrzymując dodatkowo po 4 tys. dolarów zwrotu ze względu na ulgi na dzieci.
ARCHIWALNE ODCINKIMAGAZYNU EKONOMIA NA CO DZIEŃ |