382 nowe przypadki koronawirusa, 34 w regionie łódzkim [RAPORT]
W Polsce w ciągu minionej doby potwierdzono 382 zakażenia koronawirusem. Zmarło 84 osoby, z czego 62 miało też inne schorzenia. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mśląskim.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln876 tys. 667. Dzisiaj (10 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 382 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono34 nowych zachorowania na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci22 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło82 osoby.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 74 tys.447 osób.
pomorskiego (14), lubuskiego (12), podkarpackiego (11), warmińsko-mazurskiego (10), opolskiego (9), zachodniopomorskiego (9). 6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 10, 2021
Z powodu COVID-19 zmarły 22 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 62 osoby.
Liczba zakażonych koronawirusem 2 876 667/74 447 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 10, 2021
W ciągu ostatniej doby o 189 zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W szpitalach jest obecnie2553 takich pacjentów – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Do respiratorów podłączonych jest364 chorych.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, do tej pory z COVID-19 wyzdrowiało 2 646647 osób.
Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 59,5 tysiąca osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/XfsWvdrWF7
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 10, 2021
Oddziś możliwe jest szczepienie przeciw COVID-19 w aptekach. Wczoraj w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie określonych warunków jakie powinny spełniać apteki.
Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno powiedział IAR, że tak naprawdę jesteśmy w sytuacji, że mamy możliwość szczepień w aptece, ale przez kilka najbliższych tygodni apteki będą przygotowywały się do wdrożenia nowych przepisów. – Liczymy na to, że jeszcze przed wakacjami pierwszy pacjent zostanie zaszczepiony w aptece – zaznaczył.
Tomasz Leleno dodał, że apteka musi spełnić określone wymogi, żeby prowadzić szczepienia. – Przede wszystkim w aptece musi być wydzielona przestrzeń, która zapewni pacjentowi prywatność, intymność. Poza tym musi być pojemnik na odpady medyczne, środki do dezynfekcji, zestawy z adrenaliną i zestawy do wykonywania opatrunków – wyjaśnił.
9 tysięcy farmaceutów ukończyło kurs wykonywania szczepień, a 6 300 farmaceutów może kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19. Według Naczelnej Izby Aptekarskiej około 70 procent aptek w Polsce będzie mogło wykonywać szczepienia.
Ministerstwo zdrowia skróciło odstęp między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionek przeciw COVID-19. Resort opublikował nowe schematy szczepień.Rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz powiedział, że decyzja została podjęta z uwagi na zbliżające się wakacje oraz zwiększenie dostaw szczepionek, co powoli na szybsze zaszczepienie jak największej liczby osób. Czytaj więcej:
Koronawirus na świecie:
Parlament Europejski wezwał do czasowego zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie. Deputowani podkreślili, że zwiększy to globalny dostęp do przystępnych cenowo preparatów przeciw koronawirusowi.
Propozycja USA dotycząca zawieszenia ochrony praw własności wywołała różnice zdań w Unii Europejskiej. Za zniesieniem patentów opowiedziała się między innymi Polska, ale sceptyczne są Niemcy. Także przewodniczący unijnych instytucji – Komisji i Rady Europejskiej uważają, że nie jest to rozwiązanie, które przyniesie oczekiwane rezultaty w krótkiej perspektywie i nie doprowadzi do natychmiastowego, szerokiego dostępu do szczepionek w świecie. Ich zdaniem rozwiązaniem byłoby zniesienie zakazu eksportu. Na to zwrócili także europosłowie w przyjętej rezolucji, którzy wezwali Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię do zniesienia zakazu eksportu preparatów i surowców do ich produkcji. Podkreślili jednak, że dobrowolne udzielanie licencji, transfer know-how i technologii jest kluczem do zwiększenia globalnej produkcji w perspektywie długoterminowej.
Stany Zjednoczone kupią pół miliarda dawek szczepionek na koronawirusa i rozdadzą je biedniejszym krajom. Informują o tym amerykańskie media. Na świecie poprawia się sytuacja pandemiczna, ale w Wielkiej Brytanii i w Rosji rośnie liczba nowych zakażeń.
Media w USA informują, że w ciągu najbliższych dwóch lat administracja prezydenta Joe Bidena ma kupić pół miliarda dawek szczepionki Pfizer/BioNTech i przeznaczyć ten zakup dla stu krajów na świecie. Prezydent Joe Biden, który przyleciał z pierwszą zagraniczną wizytą do Europy miałby ogłosić tą decyzję w trakcie pobytu na kontynencie.
W przyszłym tygodniu Biden ma spotkać się z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Na kilka dni przed tym spotkaniem Bruksela oświadczyła, że będzie wspierać ewentualne śledztwo w sprawie pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2. Niezależnego dochodzenia chcą Stany Zjednoczone.
Rośnie liczba zakażeń w Rosji, a władze Moskwy zapowiadają ścisłe egzekwowanie obowiązku noszenia masek i rękawiczek w miejscach publicznych. Władze Ukrainy chcą z kolei przedłużyć lockdown na czas wakacji.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 3 miliony i 750 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 174 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
W Indiach minionej doby odnotowano rekordową liczbę zgonów chorych na COVIID-19 – zmarło 6148 osób. Odnotowano też ponad 94 tysiące nowych zakażeń. To i tak dużo mniej niż w kwietniowo-majowym szczycie, gdy w kraju było nawet ponad 400 tysięcy zachorowań dziennie.
Od początku pandemii na koronawirusa w Indiach zmarło ponad 29 milionów osób, a zmarło prawie 360 tysięcy. Pod względem liczby zakażeń Indie są na 2. miejscu na świecie po Stanach Zjednoczonych, a pod względem śmiertelności – na 3.
Belgia łagodzi ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią. Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i w pełni także gastronomia. Powodem jest znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem, zgonów i hospitalizacji.
Od dziś można znowu pójść do kina, teatru, siłowni czy na basen. Będzie można zjeść posiłek w barach i restauracjach także wewnątrz lokali, a nie, jak obecnie, na świeżym powietrzu. Reguły będą obowiązywać te same – 4 osoby przy stolikach, zakaz samoobsługi. W imprezach i spotkaniach będzie mogło uczestniczyć do 200 osób w pomieszczeniach i 400 na zewnątrz. Jeśli chodzi o nabożeństwa to ten limit wynosi 100 osób wewnątrz świątyń i dwa razy więcej na zewnątrz.
“Dane pokazują pozytywny rozwój sytuacji. Stało się tak dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu i przyspieszeniu szczepień. Dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć realizację pierwszego etapu naszego letniego planu” – mówił kilka dni temu premier Belgii Alexander De Croo.
Kolejny etap łagodzenia ograniczeń nastąpi 1 lipca, kiedy zostaną zniesione między innymi wszystkie obostrzenia dla sportu amatorskiego, także te dotyczące zakupów. W połowie sierpnia ponownie będą mogły być organizowane duże koncerty, ale tylko dla zaszczepionych bądź osób z negatywnym wynikiem testu. 1 września mają być zniesione wszystkie ograniczenia.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |