Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kapelanów Katyńskich [ZDJĘCIA]
W kościele garnizonowym pw. św. Jerzego w Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą Kapelanów Katyńskich związanych z ziemią łódzką. Jak mówi prezes łódzkiego oddziału IPN dr hab. Dariusz Rogut, w ten sposób oddaje się hołd księżom brutalnie zamordowanym przez Sowietów.
– Dla nas, myślę też, że dla całego naszego łódzkiego środowiska, ci księża są nie tylko symbolem zbrodni katyńskiej, ale również bohaterstwa poświęcenia oficerów Wojska Polskiego. Musimy pamiętać o tym, że zbrodnia katyńska to wciąż niezabliźniona rana dla wielu Polaków. Jednocześnie to wielka tragedia rodzinna, osobista, ale również polityczna i społeczna mówił Dariusz Rogut.
Wśród upamiętnionych kapelanów znaleźli się ks. gen. bryg. Kazimierz Suchcicki, ks. ppłk Edward Choma, ks. ppłk Mikołaj Ilków, ks. mjr Józef Kacprzak i ks. kpt. Władysław Plewik.
Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, gen. bryg. Józef Guzdek. – Niech upamiętnienie kapelanów ziemi łódzkiej, którzy zostali zamordowani w Katyniu, przyczyni się do poznania prawdy o Golgocie Wschodu. Oddaliśmy hołd, objęliśmy modlitwą tych, którzy wypełnili wolę Boga, jak kapłani towarzyszyli żołnierzom Wojska Polskiego aż do końca, do męczeńskiej śmierci mówił biskup Guzdek.
Kapelani Katyńscy to duszpasterze Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej Polskiej różnych wyznań i religii, służby czynnej i rezerwy, którzy we wrześniu 1939 roku dostali się do sowieckiej niewoli. Razem z żołnierzami byli w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, gdzie prowadzili tajne posługi religijne dla jeńców. W 1940 roku zostali pomordowani w Katyniu, Twerze i Charkowie, a także w innych miejscach na terytorium Związku Radzieckiego.
Według dotychczasowych ustaleń ofiarami zbrodni katyńskiej padło 33 kapelanów Wojska Polskiego różnych wyznań. Tablica współfinansowana jest przez Oddział IPN w Łodzi.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |