312 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 23 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 312 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowały kolejne 23 osoby. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 13 osób.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln875 tys. 136. Dzisiaj (6 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o312 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono23 nowe zachorowania na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 4 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło9 osób.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 74 tys.152 osoby.
kujawsko-pomorskiego (12), pomorskiego (11), warmińsko-mazurskiego (11), podkarpackiego (10), podlaskiego (5), świętokrzyskiego (4), lubuskiego (3).
7 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 6, 2021
Od wczoraj wyzdrowiało 877 osób zakażonych koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest dwa miliony 645 tysięcy 150 ozdrowieńców.
W ciągu minionej doby o 185 zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W szpitalach jest obecnie trzy tysiące 299 takich pacjentów. O pięciu wzrosła natomiast liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie z takich urządzeń korzysta 489 chorych.
Na kwarantannie jest ponad 60 tysięcy osób. W porównaniu z poprzednim dniem to spadek o około trzy tysiące.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/atOUvwrRcE
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 6, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Dzięki wygaszaniu obostrzeń związanych z pandemią, na ulice Łodzi znów możemy zapraszać turystów. Przewodnicy blisko rok pozostawali bez pracy.Czytaj więcej
Jeszcze w czerwcu zostaną zorganizowane szczepienia dla osób w kryzysie bezdomności. Akcja będzie połączona z niedzielnym wydawaniem ciepłego posiłku na placu przed archikatedrą.Czytaj więcej
Zobacz także:Nowa Lewica o środkach dla szpitali powiatowych z Funduszu Odbudowy
Do Punktu Szczepień Powszechnych trafią większe dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Będzie otwarty przez 6 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00 – 19.30 i w soboty od 9.00 do 18.00.Czytaj więcej
Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim uległa zdecydowanej poprawie. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa obecnie około 600 osób. To rekordowo niska liczba.Czytaj więcej
Łódzki magistrat chce zwolnić właścicieli lokalów gastronomicznych z części opłat za ogródki – także te ustawione w pasie drogowym. Do tej pory za wystawienie stolików na zewnątrz nie musieli płacić ci restauratorzy, których ogródki mieściły się na drodze wewnętrznej, jak przy ul. Piotrkowskiej.Czytaj więcej
Od dziś zniesione są kolejne ograniczenia epidemiczne
Od dziś zniesione zostają kolejne ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią.
W imprezach, w tym weselach i zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć do 150 osób, do tej pory limit wynosił 50 osób. Przywrócona jest możliwość organizowania targów, konferencji, wystaw, otwarte zostały sale zabaw dla dzieci. W pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje limit: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Ten sam przepis jest stosowany w sklepach i miejscach kultu religijnego.
Od dziś obowiązują też wyższe limity pasażerów w komunikacji publicznej- do 75 procent maksymalnego obłożenia danego pojazdu. Podczas podróży należy zakrywać usta i nos maseczką.
Do każdego z limitów nie są wliczane osoby zaszczepione. Te zasady obowiązują do 25 czerwca.
Po weekendzie premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić kolejne zmiany w obostrzeniach, które będą obowiązywały podczas wakacji.
Szczepionki Moderny dotarły do Polski
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że do Polski dotarło dziś 251 tysięcy szczepionek wyprodukowanych przez firmę Moderna. Preparaty od poniedziałku będą przekazywane do punktów szczepień.
Michał Kuczmierowski powiedział, że także szczepionki, które zostaną dostarczone do Polski w przyszłym tygodniu, od razu będą dystrybuowane do odbiorców. Poinformował, że w poniedziałek trafi do Polski 2 miliony 100 tysięcy szczepionek Pfizera, we wtorek firma Janssen dostarczy 108 tysięcy szczepionek, a na kolejną sobotę zaplanowana jest dostawa 250 tysięcy preparatów Moderny.
W Polsce wykonano dotąd 21 milionów 753 tysiące 938 szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 14 milionów 400 tysięcy 79 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 8 milionów 39 tysięcy 881 osób.
Koronawirus na świecie
Czechy otrzymały od Węgier 41 tysięcy szczepionek przeciwko COVID-19. Premier Czech Andrej Babisz oficjalnie odebrał dostawę preparatu Pfizer/BioNTech od szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto. Czechy zobowiązały się do zwrotu szczepionek w nieokreślonym terminie. Do przekazania szczepionek doszło w największym praskim punkcie szczepień działającym w halach widowiskowych O2 Universum, gdzie mają one być wykorzystywane. W kwietniu Węgry wraz z Austrią i Słowenią obiecały przekazać Czechom łącznie 80 tysięcy szczepionek. Była to reakcja na porażkę negocjacyjną czeskiego rządu, który zablokował kompromis dotyczący podziału pomiędzy kraje Unii przyspieszonej dostawy 10 milionów dawek, tracąc przez to możliwość otrzymania dodatkowych 70 tysięcy szczepionek. W poniedziałek do Czech dotarło 100 tysięcy dawek preparatu Pfizera darowanych przez Serbię. W ostatnich dniach tempo szczepień w Czechach przyspieszyło. W środę podano rekordową liczbę 112 tysięcy dawek. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymały dotychczas 4 miliony osób. Od dziś na szczepienia mogą rejestrować się osoby w wieku od 16 do 29 lat. Według danych czeskiego ministerstwa zdrowia, wczoraj nie było żadnego zgonu osoby zakażonej koronawirusem. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce 2 września ubiegłego roku.
We wszystkich włoskich regionach można zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19 bez względu na wiek. W sumie w czerwcu do liczących 60 mln mieszkańców Włoch dotrze 20 milionów dawek szczepionek. Dolny wiek niepełnoletnich, którzy będą mogli się zaszczepić, to zależne od regionu 12, 14 lub 16 lat. Szczepienie młodzieży wzbudza wiele kontrowersji, ale jak wynika z sondaży, 70 procent Włochów popiera tę inicjatywę. W dalszym ciągu pierwszeństwo będą miały osoby starsze. Ponad 3 miliony Włochów powyżej 60 roku życia nie zostało jeszcze zaszczepionych. Kampania szczepień przebiega bardzo sprawnie. Do dziś rozdysponowano 35 mln dawek. Ponad 12 mln osób, głównie starszych, zakończyło cykl szczepień. Sytuacja sanitarna cały czas się poprawia. Na początku kwietnia hospitalizowano 33 tysiące zakażonych. Obecnie jest ich nieco ponad 7 tysięcy.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Rząd Joe Bidena ogłosił plan dystrybucji za granicę pierwszych 25 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Trzy czwarte z tej liczby trafi przez program COVAX do państw Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. Pozostałą część USA przekażą bezpośrednio kilkunastu krajom, w tym Kanadzie, Meksykowi i Ukrainie. Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan poinformował, że 19 milionów dawek szczepionki trafi do innych krajów za pośrednictwem międzynarodowego programu COVAX a 6 milionów USA przekażą w ramach porozumień dwustronnych. Dzięki pomysłowości naszych naukowców i poświeceniu Amerykanów, znaleźliśmy się w sytuacji, w której możemy pomagać innym i będziemy to robić. Tak jak powiedział prezydent Biden nie oczekujemy od innych krajów niczego w zamian – mówił Sullivan podczas wirtualnej konferencji prasowej. Poza Kanadą, Meksykiem i Ukrainą na liście państw, którym USA bezpośrednio przekażą szczepionki znalazły się także Kosowo, Gruzja, Jemen, Egipt, Irak i Korea Południowa. Pierwszy transport szczepionek dla wszystkich koreańskich żołnierzy wyruszy już dzisiaj a dystrybucja pozostałych potrwa kilka tygodni. Łącznie Stany Zjednoczone przekażą innym krajom 80 milionów dawek szczepionki na COVID-19, wielokrotnie więcej niż Chiny i Rosja.
Brytyjskie media informują, że Londyn zaostrzy zasady przyjazdu do Anglii. Z tak zwanej zielonej listy, wiążącej się z najmniejszymi obostrzeniami ze względu na COVID-19, zniknie w przyszłym tygodniu Portugalia. Po południu rząd opublikować ma zaktualizowane zasady wyjazdów do poszczególnych państw. To system “świateł drogowych: czerwonego, pomarańczowego i zielonego. Jest aktualizowany co najmniej co trzy tygodnie. Według BBC, Sky News i the Sun żaden kraj nie zostanie dodany do zielonej listy, a większość państw europejskich, w tym Polska, pozostanie na liście pomarańczowej. Rząd apeluje, by, o ile nie jest to konieczne, nie wyjeżdżać z Królestwa do takich państw. Wszystko to dotyczy Anglii, ale w przeszłości regionalne rządy Walii, Irlandii Północnej i Szkocji dostosowywały swoje reguły do Londynu.
![312 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 23 w Łódzkiem [RAPORT] 1 70459 68c1db7db555f6f7f4367bad4718d94a](/wp-content/archiwum/files/70459-68c1db7db555f6f7f4367bad4718d94a.gif)
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Wartoprzeczytać
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |