Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi. P.o. dyrektora przedstawia wizję
Multimedialne, nowoczesne z odwzorowanym barakiem obozowym – tak o wizji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi mówi Polskiemu Radiu dr Ireneusz Maj – p.o. dyrektora placówki.
Celem tego miejsca będzie upamiętnienie ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, który działał w latach 1942-1945. Według szacunków przeszło przez niego ponad 3 tysiące dzieci, a kilkuset zmarło.
Dr Ireneusz Maj mówi, że chciałby, by muzeum było licznie odwiedzane przez młodzież. – Sam projekt muzeum to temat jest otwarty. Wiem, że powinno ono przyciągać młodych ludzi. Też mam świadomość tego, że będzie ono wymagało ciszy i skupienia – powiedział Ireneusz Maj.
Niemcy zbudowali obóz Kinder-KZ Litzmannstadt pod pretekstem “ochrony młodzieży niemieckiej i usunięcia moralnego zagrożenia, którego źródłem są dzieci polskie. Był przeznaczony dla dzieci w wieku od 8 do 16 lat, szybko obniżono wiek do 6 lat, ale trafiali tam też młodsi – nawet dwulatki i niemowlęta.
Dr Ireneusz Maj zaznacza, że w obozie panowały prymitywne warunki, głód i choroby, a małych więźniów dziesiątkowały też brutalność i sadyzm strażników.
– Racja żywnościowa dla dziecka rano to była kawa i cienka kromka chleba, na obiad zupa z odpadków, a wieczorem to co na śniadanie. Te dzieci były systematycznie wyniszczane. Dzieci pracowały też od rana do późnej nocy – dodaje dr Maj.
Organizatorem oraz fundatorem placówki będzie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 21 maja list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz utworzenia muzeum podpisali: wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz reprezentujący IPN dr hab. Dariusz Rogut. Do wsparcia działalności muzeum zaproszono też prezydent Łodzi Hannę Zdanowską. Sugerowaną lokalizacją placówki będzie budynek po gimnazjum nr 18 wraz z otaczającą działką przy ul. Tadeusza Mostowskiego 23/27, który znajduje się w centrum dawnego obozu.
Dr Ireneusz Piotr Maj pełni funkcję p.o. dyrektora Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu od 1 czerwca. Jest historykiem. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał w 2006 r. na Uniwersytecie Łódzkim. Jest adiunktem na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2019 r. sprawuje funkcję dyrektora Zespołu ds. Edukacji i Wychowania w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Był nauczycielem dyplomowanym przedmiotów historia, wiedza o społeczeństwie i wychowanie do życia w rodzinie, a także dyrektorem Publicznego Gimnazjum nr 19 w Łodzi.
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa