Znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Zapłonęły m.in. w Wieluniu, Brzezinach, Bełchatowie i Tomaszowie Mazowieckim
W 27 miastach i miejscowościach w całej Polsce, w tym w czterech w regionie łódzkim, oddano hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu – żołnierzowi AK, powstańcowi warszawskiemu i dobrowolnemu więźniowi KL Auschwitz zamordowanemu przed 73 laty w mokotowskim więzieniu. O godz. 21.30, czyli w godzinę jego śmierci, w miejscach związanych z rotmistrzem zapłonęły znicze pamięci.
Wieczorem w Wieluniu uczczono pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego. Przy jego pomniku zapalono znicze i złożono kwiaty. W uroczystościach uczestniczył burmistrz WieluniaPaweł Okrasa.
– Po raz kolejny możemy uczcić pamięć niezwykłej postaci, która powinna na trwałe i na stałe zapisać się w historii naszego narodu, naszego naszej ojczyzny – powiedział Paweł Okrasa. – Chyba nikt tak jak rotmistrz Witold Pilecki nie wpisuje się w czas II wojny światowej. Czas, który jest szczególnie dla tego miasta niezwykle istotny, ponieważ już pierwszego dnia tej straszliwej wojny w Wieluniu, śmierć poniosło w sposób bestialski ponad 1200 mieszkańców tego miasta. Stąd heroizm, który stał za działaniami Witolda Pileckiego, szczególnie w tym mieście powinien być kultywowany i jest kultywowany. Musimy też pamiętać o tym, co stało się po wojnie. Ta wojna, wydawało się, że skończyła się w roku 1945.Jednak ona się nie skończyła dla ludzi, którzy tak jak rotmistrz Pilecki, nie mogli pogodzić się z tym, że tylko zmienił się okupant. Myślę,że jego ofiara, jego męczeństwo będzie jeszcze przez wiele lat owocowało dla dobra naszej kochanej ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom – powiedział Paweł Okrasa.
– Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego został odsłonięty w 2008 roku. To jest szczególnie istotne, że w Wieluniu stanął jako drugi w Polsce – przypomniał Jerzy Sobociński ze Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej wWieluniu.

Nazwa | Plik | Autor |
Wieluń. Znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. | audio (m4a) audio (oga) |
Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej przybliżali sylwetkę rotmistrza we wszystkich 27 miejscowościach w całym kraju, w tym także w Łódzkiem. – W ramach II edycji ogólnopolskiej akcji IPN Znicze pamięci w godzinę śmierci Rotmistrza Pileckiego pracownicy oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi pojawili się w miejscach, w których znajdują się upamiętnienia rotmistrza: w Wieluniu, Brzezinach, Bełchatowie i Tomaszowie Mazowieckim-wyjaśniał naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi Bartosz Bijak.
Wraz z przedstawicielami IPN w uroczystościachuczestniczyływładze wojewódzkie, samorządowe, harcerze, uczniowie szkół im. rtm. Pileckiego i wszyscy, którzy chcieli uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Wten sposób uczczono rotmistrza Pileckiego, jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej, którego komuniści zabili 25 maja 1948 roku o godz. 21.30 strzałem w tył głowy. Ciało rtm. Witolda Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera Ł cmentarza Powązkowskiego). Dopiero we wrześniu 1990 roku Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy.

O rocznicyprzypomniałna Twitterze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, pisząc, że rotmistrz Pilecki był bohaterem, którego życie było wzorem miłości do Ojczyzny, miłości niezłomnej. Dodał też, że pamięć o nim jest obowiązkiem. “Oddając mu hołd, oddajemy cześć wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę w czasach II wojny światowej, a także po wojnie – z okupacją sowiecką – czytamy we wpisie ministra Piotra Glińskiego.
Oddając mu hołd, oddajemy cześć wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę w czasach II wojny światowej, a także po wojnie z okupacją sowiecką
Piotr Gliński (@PiotrGlinski) May 25, 2021
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu na terenie dzisiejszej Rosji. Jako rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a potem w wojnie obronnej w 1939 roku. Podczas II wojny światowej aktywnie działał w konspiracji. W 1940 roku, wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, aby zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.
W 1944 roku walczył w powstaniu warszawskim w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 roku służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd decyzją gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie.
Został aresztowany w maju 1947 roku, osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku o godz. 21.30 strzałem w tył głowy.
Przed II wojną światową Witold Pilecki gospodarzył w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę. Rozwijał zdolności artystyczne: rysował, malował, pisał wiersze
Do 1989 roku wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 roku prezydent Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |