Egzamin ósmoklasisty. Sprawdź, czy rozwiążesz arkusze z języka polskiego
O godz. 9 ponad 360 tys. uczniów pisało tegoroczny egzamin ósmoklasisty. Podeszli do testu z języka polskiego. W kolejnych dwóch dniach zmierzą się z matematyką i językiem obcym nowożytnym.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Egzamin ósmoklasisty w reżimie sanitarnym | audio (m4a) audio (oga) |
Lekturą wiodącą podczas tegorocznego egzaminu był “Pan Tadeusz”. Uczniowie mieli również do napisania rozprawkę na temat sytuacji, w której można poznać samego siebie.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie 16-18 czerwca.
Arkusze egzaminacyjne dostępne są TUTAJ.
Życzenia ministra @CzarnekP dla Ósmoklasistów: – Życzę Wam spokoju, wytrwałości i wiary we własne siły. Jestem przekonany, że w pełni wykorzystacie wiedzę oraz umiejętności zdobyte w czasie nauki szkolnej. Powodzenia na #egzaminosmoklasisty2021! https://t.co/FeOaRqcTVN @CKE_PL pic.twitter.com/vaoTqLFwp8
Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 25, 2021
Egzamin ósmoklasisty jest przygotowany w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie – jak w latach ubiegłych – zgodnie z podstawą programową. Jak mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, oznacza to zmiany. – Mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie będzie dokładnie taki sam, jak w 2019 i 2020 roku – wyjaśnia szef MEiN.
Na egzaminie z języka polskiego niebyła wymagana znajomość części lektur, jak na przykład “Syzyfowych prac”, “Żony modnej” czy utworów Melchiora Wańkowicza. Jak zaznacza Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – na tym nie koniec zmian. – Liczba punktów, która można uzyskać za rozwiązanie zadań jest mniejsza niż w roku ubiegłym. To jest jedno z tych dostosowań, które wynikają z sytuacji związanej z kształceniem zdalnym – dodaje.
Na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania ósmoklasiści mieli2 godziny.
IAR
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |