Wracają wizyty osobiste w POZ | Zdrowym być
W magazynie dziś o najważniejszych zasadach funkcjonowania w pandemii Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Kiedy możemy skorzystać z teleporad, a w jakich sytuacjach przychodnia nie może odmówić nam prawa do wizyty osobistej?
Jak wyjaśnia rzecznik łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder, dziś to już pacjent decyduje, jaki rodzaj wizyty mu odpowiada. – Teraz pacjent może skorzystać z bezpośredniej wizyty i lekarz nie może odmówić takiej wizyty wtedy, kiedy pacjent nie wyraża zgody na teleporadę.
Przepisy wskazują również sytuacje, w których teleporada nie jest możliwa. – Kiedy cierpimy na przewlekłą chorobę, np. kardiologiczną, neurologiczną, ortopedyczną i mamy poczucie, że nastąpiło pogorszenie albo zmieniły się objawy, które dotąd towarzyszyły temu schorzeniu. Wtedy, kiedy istnieje podejrzenie choroby nowotworowej i wtedy, gdy nasze dziecko nie ma 6 lat, wtedy ono także musi być bezwzględnie przyjęte podczas wizyty osobistej u lekarza pierwszego kontaktu. Również pierwsza wizyta, gdy wybraliśmy nowego lekarza, nową pielęgniarkę lub położną jest zawsze wizytą osobistą.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Wracają wizyty osobiste w POZ | Zdrowym być | audio (m4a) audio (oga) |
Lekarze pierwszego kontaktu mogą zlecić różne badania laboratoryjne i obrazowe. Niektóre z nich możemy wykonać tam, gdzie chcemy, inne – we wskazanych przez poradnię miejscach. – Kolonoskopia i gastroskopia, czyli badania, które mogą pomóc wykryć groźne nowotwory to sytuacje, kiedy korzystamy z takiego skierowania w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ i sami wybieramy miejsce, w którym skorzystamy z badania. Lekarz także kieruje na rentgen płuc, spirometrię, ale tutaj wskazuje nam miejsce, w którym możemy wykonać takie badania. To są placówki, w których ma podpisane umowy na wykonywanie takich badań. Lekarz pierwszego kontaktu może także zlecić wszystkie te badania, które są związane z diagnostyką chorób tarczycy, czyli jest to nie tylko TSH, ale także FT3 i FT4. Może także zlecić badanie PSA, pomocne przy diagnostyce przyrostu prostaty u mężczyzn. Tutaj także może zlecić badanie USG, wstępne USG moczowodów i pęcherza, brzucha, USC obwodowych węzłów chłonnych, ślinianek, nerek, USG tarczycy. To wszystko badania, które są dostępne u lekarza pierwszego kontaktu – mówi Anna Leder.
Rzecznik prasowy łódzkiego NFZ wyjaśnia, że, oprócz tych badań okresowych, u lekarza pierwszego kontaktu jest dostępne również badanie cholesterolu, żelaza, poziomu potasu, sodu. – To badania bardzo pomocne w wykrywaniu różnych innych przewlekłych chorób – dodaje Leder.
W pandemii wielu pacjentów zrezygnowało z regularnych badań. Może warto sprawdzić, czy wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku? – Warto porozmawiać z lekarzem o badaniach laboratoryjnych zwłaszcza wtedy, kiedy nie były one nam zlecane przez bardzo długi czas, np. podczas epidemii, gdy nie widzieliśmy lekarza. Pamiętajmy jednak, że nie jest nigdzie napisane, jak często lekarz pierwszego kontaktu powinien nam takie badania zlecać. To on sam decyduje, czy i kiedy to zrobić, i czy powinny to być badania obrazowe czy laboratoryjne.