PSL o ochronie zdrowia i transformacji energetycznej
Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego wziął udział w uroczystościach zielonoświątkowych w Rawie Mazowieckiej, gdzie mówił m.in. o propozycjach programowych Koalicji Polskiej. Przypomniał, że Zielone Świątki to święto polskiego ruchu ludowego i że to doskonała okazja do mówienia o przyszłości Polski.
Zmianom, które mają dokonać w kraju ma służyć Europejski Fundusz Odbudowy. Dariusz Klimczak przypomniał że PSL ratyfikowało jego założenia w Sejmie. Nawiązując do Nowego Ładu Zjednoczonej Prawicy, wskazał, że ludowcy mają swój Plan dla Polski.
PSL za najbardziej istotne uważa teraz inwestycje w system ochrony zdrowia. – Nasz plan mówi jasno. Od przyszłego roku musimy przeznaczyć 6,8 % PKB na system ochrony zdrowia. Wielu z nas w czasie pandemii korzystało z prywatnych gabinetów, dlatego proponujemy, by od przyszłego roku, każdy Polak mógł odpisać 1 tys. zł od podatku, za to, że odbił się od drzwi publicznej ochrony zdrowia i płaci zwłasnejkieszeni – mówił Dariusz Klimczak.
Na zakończenie zebrani złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej Wincentego Witosa, działacza ruchu ludowego, trzykrotnego premiera Polski. Po uroczystościach oficjalnych odprawiona została msza święta, a następnie poseł udał się do Opoczna.
Poseł odniósł się też do sytuacji w Elektrowni Bełchatów.
To pechowy tydzień dla Bełchatowa. Tak poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak skomentował wczorajszy pożar taśmociągu, do którego doszło na terenie Elektrowni Bełchatów. Zapytany o przyszłą transformację energetyczną, tłumaczył, że PSL opowiada się za dywersyfikacją energetyczną.
– Doceniamy to co mamy na terenie Polski i to jakim bogactwem jest węgiel. Musimy jednak obiektywnie spojrzeć na przepisy, które determinują nas do transformacji energetycznej i są związane z polityką UE, którą też sami kształtujemy.Jesteśmy także za odnawialnymi źródłami energii – mówi Dariusz Klimaczak.
Chodzi o to by, w przypadku awarii, można było posiłkować się polską zieloną energię, a nie kupować ją od naszych sąsiadów – Niemiec, Czech czy Słowacji. Polityk PSL podkreślał, że transformacja musi być przeprowadzona jednak w zgodzie z potrzebami społecznymi.
-Żadna transformacja energetyczna nie może doprowadzić do strat społecznych, gospodarczych, ale do zmiany życia Polaków, którzy zaangażowani są swoim życiem zawodowym, ale także kompetencjami. W Bełchatowie, czy na Śląski jest wiele osób kształconych przez lata tak, abyś -my byli jednymi z najlepszych w Europie jeżeli chodzi o źródła węglowe – dodał Klimaczak
Elektrownia Bełchatów pracuje stabilnie po wczorajszym pożarze taśmociągu. W efekcie pożaru, blok energetyczny, do którego wspomniany taśmociąg transportował węgiel, został wieczorem wyłączony. To blok o największej mocy 858 MW.