1 516 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w ciągu doby 191 zgonów [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 1 516 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowały kolejne 122 osoby. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 191 osób.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln864 tys.546. Dzisiaj (22 maja) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 1 516 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono122 nowe zachorowania na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci44 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło147 osób.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 72 tys.882 osób.
kujawsko-pomorskiego (68), opolskiego (49), podlaskiego (39), świętokrzyskiego (35), warmińsko-mazurskiego (35), podkarpackiego (33), lubuskiego (29).
25 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 22, 2021
Ministerstwo Zdrowia informuje, że obecnie w szpitalach przebywa 8 tysięcy 596 pacjentów, u których stwierdzono obecność koronawirusa.
Do dyspozycji chorych jest ponad 26 tysięcy 300 łóżek.
Na ogólną liczbę 2 tysięcy 803 dostępnych respiratorów zajęte są 1183 taki urządzenia – podaje resort zdrowia na Twitterze.
Na kwarantannie przebywa 94 tysiące 777 osób. Od początku pandemii wyzdrowiało w naszym kraju 2 miliony 621 tysięcy 686 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/QLtkk8En8m
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 22, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Kina w Łodzi i regionie znów są otwarte. Na wielkim ekranie zobaczymy między innymi tegoroczne oscarowe tytuły – w tym głośny “Nomadland” i “Ojciec” z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Otwartych jest większość kin studyjnych, a także jedna z wiodących sieci multipleksów. Czytaj więcej
Ponad milion sto tysięcy szczepień taki jest najnowszy bilans realizowanego w województwie łódzkim Narodowego Programu Szczepień. Czytaj więcej
Zobacz także:Mobilny punkt szczepień dla osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Parmie
Szpitale covidowe nie tylko w naszym województwie, ale i w całej Polsce, pustoszeją. Łóżka covidowe są sukcesywnie “odmrażane” i mogą służyć także innym pacjentom, którzy nie są zarażeni koronawirusem. Czytaj więcej
Łódzki magistrat chce zwolnić właścicieli lokalów gastronomicznych z części opłat za ogródki – także te ustawione w pasie drogowym. Do tej pory za wystawienie stolików na zewnątrz nie musieli płacić ci restauratorzy, których ogródki mieściły się na drodze wewnętrznej, jak przy ul. Piotrkowskiej.Czytaj więcej
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne dwa tygodnie
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne dwa tygodnie – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Będzie przysługiwał do 6 czerwca. Rodzice i opiekunowie mogą go pobierać w przypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola lub w sytuacji, kiedy placówka nie będzie mogła zapewnić opieki dzieciom z powodu ograniczonego funkcjonowania.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8, dzieci do lat 16, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w marcu ubiegłego roku, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na mocy dotychczasowych przepisów prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje do 23 maja, ale zgodnie z decyzją Rady Ministrów będzie mógł być pobierany do 6 czerwca.
Rzecznik rządu Piotr Mller: wyzwaniem jest, by przekonać do szczepień osoby sceptyczne
Rzecznik rządu Piotr Mller powiedział, że ogromnym wyzwaniem jest, by przekonać do szczepień osoby wobec nich sceptyczne. Dlatego m.in. uruchomiono akcję informacyjną, angażującą sportowców, aktorów i przedstawicieli życia publicznego.
Piotr Mller podkreślał, że przygotowano wiele ułatwień dla tych, którzy chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19. “Szczepienia są dobrowolne, ale od ich liczby zależy, czy uchronimy się przed negatywnymi skutkami potencjalnej kolejnej fali jesienią, to wszystko zależy od nas, dlatego apelujemy do wszystkich, aby do tych szczepień podejść” – zaznaczył.
Piotr Mller pytany o tak zwane “paszporty COVID-owe” zaznaczył, że niektóre kraje Unii Europejskiej i świata mogą wymagać zaświadczenia o zaszczepieniu. W tym – jak mówił – polskim obywatelom może pomóc system informatyczny z Internetowym Kontem Pacjenta. “W aplikacji mObywatel znajduje się kod QR, który pozwala udowodnić, że zostało się zaszczepionym” – przypomniał. “Pod tym kątem polskie Ministerstwo Zdrowia jest w pełni przygotowane” – dodał.
Pełnomocnik rządu do spraw narodowego programu szczepień Michał Dworczyk mówił wczoraj, że w najbliższych dniach w Polsce ruszy pilotażowy test tak zwanych “paszportów COVID-owych”. Polska będzie prowadziła pilotaż wspólnie z innymi krajami Unii Europejskiej. Paszporty, albo certyfikaty COVID-owe będą cyfrowym dokumentem, który potwierdzi, że jesteśmy zaszczepieni, jesteśmy ozdrowieńcami bądź niedawno byliśmy testowani pod kątem obecności koronawirusa.
O certyfikatach będą mówić przywódcy państw Unii Europejskiej podczas szczytu w Brukseli, w przyszłym tygodniu.
Koronawirus na świecie
Berliński Instytut Roberta Kocha sklasyfikował Wielką Brytanię jako “strefę mutowania koronawirusa”. Oznacza to, że wszystkie osoby przybywające ze Zjednoczonego Królestwa do Niemiec muszą odbyć dwutygodniową kwarantannę. Powodem zmiany w klasyfikacji stanu zagrożenia epidemicznego na Wyspach jest zaobserwowany tam ostatnio wzrost zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa. Osoby podróżujące do Niemiec podlegać będą dwutygodniowej kwarantannie, którą należy odbyć w całości. Zalecenie Instytutu Roberta Kocha ma zostać wydane jeszcze przed upływem świątecznego weekendu. “Kampania szczepień wchodzi w decydującą fazę, wobec tego nie chcemy podejmować dodatkowego ryzyka” – poinformowało biuro prasowe Kancelarii Federalnej w Berlinie. Zmutowany wariant wirusa B.1.617, który w ostatnich tygodniach rozprzestrzenia się w Indiach, jest uważany za szczególnie zaraźliwy. Zjednoczone Królestwo i jej byłą kolonię łączą do dziś intensywne kontakty gospodarcze i rozbudowana infrastruktura lotnicza. Wielka Brytania jest pierwszym krajem europejskim od wielu miesięcy, który w Niemczech został ponownie uznany za “strefę mutowania koronawirusa”.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
7 czerwca Hiszpania otworzy granice dla wszystkich zaszczepionych przeciw COVID-19. Rząd liczy na to, że uda się w ten sposób ożywić i uratować sezon turystyczny. Wjazd będzie możliwy dla podróżnych ze wszystkich krajów. Wcześniej, bo już od 24 maja, Hiszpania zezwoli na przyjazd bez testów PCR na obecność koronawirusa turystów z dziesięciu krajów spoza Unii Europejskiej, które uzna za państwa niskiego ryzyka. To m.in. Wielka Brytania, której obywatele generują największy ruch turystyczny w Hiszpanii, a także Australia, Nowa Zelandia, Izrael, Korea Południowa, Tajlandia, Chiny i Japonia. . Powolne otwieranie się Hiszpanii jest możliwe, gdyż- jak twierdzą władze- pozwala na to sytuacja epidemiczna – spada wskaźnik zakażeń i postępuje proces szczepień. Jak mówi premier tego kraju Pedro Sanchez, otwarcie turystyki będzie głównym motorem napędowym dla gospodarki. Do końca roku poziom ruchu turystycznego ma wynieść 70 procent tego, który był przed pandemią, a latem 30-40 procent poziomu z 2019 roku. W ubiegłym roku z powodu pandemii zagraniczny ruch turystyczny w Hiszpanii spadł o 80 procent w porównaniu z rokiem 2019. W kraju obowiązywały ograniczenia, które uniemożliwiały przybycie na wakacje. Straty odnotowała cała branża. Dotychczas w Hiszpanii sektor turystyki odpowiadał za 12 procent PKB. Hiszpania jest jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów w Europie. Na COVID-19 zmarło tam ponad 78 tysięcy osób, potwierdzono 3 miliony 600 przypadków zakażenia koronawirusem.
Stany Zjednoczone zaszczepią przeciwko Covid-19 wszystkich żołnierzy południowokoreańskich sił zbrojnych. Decyzję w tej sprawie prezydent Joe Biden ogłosił po spotkaniu z prezydentem Korei Południowej Moonem Jae-in w Białym Domu. Prezydent Moon Jae-in był drugim, po premierze Japonii, światowym przywódcą, który spotkał się osobiście z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu. Jednym z tematów rozmowy były szczepienia przeciwko Covid-19, które w Korei południowej przebiegają bardzo powoli. Zaszczepimy wszystkich, czyli 550 tysięcy koreańskich żołnierzy, którzy spotykają się regularnie z amerykańskimi żołnierzami. Zrobimy to z troski o nich oraz o nasze oddziały – obiecał prezydent USA. Joe Biden powiedział, że rozmawiał z prezydentem Moonem o wspólnej produkcji szczepionki z udziałem jednego z głównych producentów preparatu w Stanach Zjednoczonych. Korea jest bardzo zaawansowanym krajem i wspólnie będziemy mogli wyprodukować dużą liczbę dawek szczepionki – mówił prezydent USA. Według Joe Bidena dzięki współpracy obu krajów do końca 2022 roku możliwe będzie wyprodukowanie nawet miliarda szczepionek, które pomogą zwalczyć pandemię na świecie.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |