1 679 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia w Polsce, w tym 135 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 1 679 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 135 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 191 osób.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln859 tys. 261. Dzisiaj (21 maja) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 1 679 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono135 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci56 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło135 osób.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 72 tys.691 osób.
kujawsko-pomorskiego (81), opolskiego (56), podkarpackiego (44), warmińsko-mazurskiego (44), świętokrzyskiego (42), podlaskiego (38), lubuskiego (35).
29 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 21, 2021
W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 4 tysiące 11 osób zakażonych koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. Łącznie mamy w Polsce 2 miliony 618 tysięcy 31 ozdrowieńców.
Od wczoraj o 513 osób zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W sumie w szpitalach przebywa obecnie 9 tysięcy 200 takich pacjentów.
O 70 osób zmniejszyła się liczba osób podłączonych do respiratorów. W sumie z takich urządzeń korzysta 1 239 pacjentów. Na kwarantannie przebywają obecnie 96 tysięcy 793 osoby. W porównaniu z poprzednim dniem jest to spadek o 573 osoby.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/FTNpLj3CZY
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 21, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Szpitale covidowe nie tylko w naszym województwie, ale i w całej Polsce, pustoszeją. Łóżka covidowe są sukcesywnie “odmrażane” i mogą służyć także innym pacjentom, którzy nie są zarażeni koronawirusem.Czytaj więcej
Łódzki magistrat chce zwolnić właścicieli lokalów gastronomicznych z części opłat za ogródki – także te ustawione w pasie drogowym. Do tej pory za wystawienie stolików na zewnątrz nie musieli płacić ci restauratorzy, których ogródki mieściły się na drodze wewnętrznej, jak przy ul. Piotrkowskiej.Czytaj więcej
Zobacz także:Mobilny punkt szczepień dla osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Parmie
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne dwa tygodnie
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne dwa tygodnie – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Będzie przysługiwał do 6 czerwca. Rodzice i opiekunowie mogą go pobierać w przypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola lub w sytuacji, kiedy placówka nie będzie mogła zapewnić opieki dzieciom z powodu ograniczonego funkcjonowania.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8, dzieci do lat 16, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w marcu ubiegłego roku, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na mocy dotychczasowych przepisów prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje do 23 maja, ale zgodnie z decyzją Rady Ministrów będzie mógł być pobierany do 6 czerwca.
Rzecznik rządu Piotr Mller: wyzwaniem jest, by przekonać do szczepień osoby sceptyczne
Rzecznik rządu Piotr Mller powiedział, że ogromnym wyzwaniem jest, by przekonać do szczepień osoby wobec nich sceptyczne. Dlatego m.in. uruchomiono akcję informacyjną, angażującą sportowców, aktorów i przedstawicieli życia publicznego.
Piotr Mller podkreślał, że przygotowano wiele ułatwień dla tych, którzy chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19. “Szczepienia są dobrowolne, ale od ich liczby zależy, czy uchronimy się przed negatywnymi skutkami potencjalnej kolejnej fali jesienią, to wszystko zależy od nas, dlatego apelujemy do wszystkich, aby do tych szczepień podejść” – zaznaczył.
Piotr Mller pytany o tak zwane “paszporty COVID-owe” zaznaczył, że niektóre kraje Unii Europejskiej i świata mogą wymagać zaświadczenia o zaszczepieniu. W tym – jak mówił – polskim obywatelom może pomóc system informatyczny z Internetowym Kontem Pacjenta. “W aplikacji mObywatel znajduje się kod QR, który pozwala udowodnić, że zostało się zaszczepionym” – przypomniał. “Pod tym kątem polskie Ministerstwo Zdrowia jest w pełni przygotowane” – dodał.
Pełnomocnik rządu do spraw narodowego programu szczepień Michał Dworczyk mówił wczoraj, że w najbliższych dniach w Polsce ruszy pilotażowy test tak zwanych “paszportów COVID-owych”. Polska będzie prowadziła pilotaż wspólnie z innymi krajami Unii Europejskiej. Paszporty, albo certyfikaty COVID-owe będą cyfrowym dokumentem, który potwierdzi, że jesteśmy zaszczepieni, jesteśmy ozdrowieńcami bądź niedawno byliśmy testowani pod kątem obecności koronawirusa.
O certyfikatach będą mówić przywódcy państw Unii Europejskiej podczas szczytu w Brukseli, w przyszłym tygodniu.
Koronawirus na świecie
Wieża Eiffla zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających 16 lipca. Obiekt od kilku miesięcy był niedostępny z powodu pandemii koronawirusa. Zarządca wieży poinformował, że liczba zwiedzających będzie ograniczona. Do turystycznej dyspozycji będą wszystkie kondygnacje wieży z wyjątkiem niektórych obszarów, na których trwają prace remontowe. Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami dotyczącymi zachowania dystansu społecznego każdego dnia na wieżę Eiffla będzie mogło wejść do 10 tysięcy osób. Przez wzgląd na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku wieża Eiffla przeszła największą modernizację w swojej 130-letniej historii. Jednym z elementów renowacji było malowanie, które miało nadać konstrukcji złoty odcień. Po znalezieniu śladów ołowiu we wcześniejszych warstwach farby zawieszono jednak prace – ich kontynuacja byłaby bowiem niebezpieczna dla konserwatorów.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Jutro firmy farmaceutyczne mają ogłosić, że w bieżącym roku dostarczą partie niedrogich szczepionek przeciwko COVID-19 mało zamożnym krajom, “aby spróbować naprawić globalną nierównowagę”. Poinformował o tym zaznajomiony z tą sprawą urzędnik Unii Europejskiej. Ogłoszenie dostarczenia dostaw tanich preparatów zbiegnie się w czasie ze światowym szczytem zdrowia zorganizowanym przez Włochy i Unię Europejską. Producenci szczepionek mają też zapowiedzieć otwarcie trzech centrów produkcyjnych w Afryce. Miałyby one działać od przyszłego roku i przyspieszyć proces wytwarzania preparatów.
Francja przyspieszy otwarcie rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich dorosłych. Francuzi, którzy ukończyli 18 lat, będą mogli umówić się na termin zastrzyku od 31 maja. Do tej pory zapowiadano, że otwarcie zapisów na szczepienia dla wszystkich nastąpi dwa tygodnie później – 15 czerwca. Francuski premier Jean Castex poinformował, że od 31 maja na szczepienia będą mogli rejestrować się wszyscy dorośli niezależnie od czynnika ryzyka. “To niezwykły postęp i duże przyspieszenie, możliwe dzięki temu, że do końca czerwca otrzymamy bardzo dużo dawek szczepionki” – tłumaczył szef francuskiego rządu podczas wizyty w departamencie Seine-Saint-Denis. Premier ogłosił również przyspieszenie szczepień dla pracowników branż najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem. Są to między innymi nauczyciele i funkcjonariusze policji. Osoby te – niezależnie od wieku i czynnika ryzyka – otrzymają priorytetowy dostęp do dawek od 24 maja. Dotychczas we Francji szczepiono przede wszystkim osoby powyżej 50. roku życia. Osoby w grupie wiekowej 18-49 lat mogły szczepić się wyłącznie w punktach, które dysponowały nadwyżką dawek lub wolnymi terminami w ostatniej chwili. Dotychczas ponad 21 milionów Francuzów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Niemal 9 milionów osób przyjęło dwie dawki. Władze liczą, że próg 30 milionów zaszczepionych osób zostanie przekroczony 15 czerwca.
Instytut zdrowia publicznego w Belgii ocenia, że w tym kraju sprawdza się najbardziej optymistyczny scenariusz dotyczący poprawy sytuacji epidemicznej. Spadają liczby zakażeń, zgonów, przyjęć do szpitali i pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Według belgijskiego instytutu zdrowia publicznego sytuacja jest opanowana, a wskaźniki poprawiają się szybciej niż się spodziewano. “Obostrzenia są przestrzegane, osoby, które nie są jeszcze zaszczepione, ograniczają kontakty” – skomentował jeden z głównych wirusologów Belgii Steven Van Gucht. Z najnowszych danych wynika, że średnia dobowa liczba zgonów w ubiegłym tygodniu spadła o połowę w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni. Dziennie potwierdzano około dwudziestu przypadków śmiertelnych. Z kolei dobowa liczba zakażeń spadła o jedną trzecią i wyniosła nieco ponad dwa tysiące. Kluczowa dla belgijskich władz jest sytuacja na oddziałach intensywnej terapii. Jednym z warunków znacznego łagodzenia ograniczeń od 9 czerwca była liczba pacjentów z koronawirusem na OIOM-ach nieprzekraczająca pół tysiąca. Z szacunków belgijskiego instytutu zdrowia publicznego wynika, że jeszcze w tym miesiącu ta liczba spadnie poniżej pół tysiąca, a w przyszłym – nie przekroczy czterystu.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |