Nowe przepisy prawa o ruchu drogowym także dla rolkarzy i hulajnóg
Od 20 maja wchodzą nowe przepisy prawa o ruchu drogowym. Regulują one od lat oczekiwane zasady ruchu drogowego dotyczące hulajnóg elektrycznych, ale także rolkarzy, wrotkarzy czy osób jeżdżących na deskorolkach. Przepisy czynią ichpełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to nowe prawa i obowiązki tej grupy osób.
Do tej pory przez prawo drogowe niedostrzegani. Od jutra już się w nim pojawią.Chodzi o użytkowników hulajnóg elektrycznych, ale także rolkarzy, osoby jeżdżące na wrotkach czy deskorolkach.Te wszystkie pojazdy to tzw. UTO czyliurządzenia transportu osobistego, które od paru lat stają się coraz bardziej popularne. Właśnie wchodzą w życie nowe przepisy regulujące ich obecność na drogach i chodnikach.
Przepisy wprowadzają m.in. ograniczenia w poruszaniu się hulajnogą zależnie od wieku. Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym, kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów- z maksymalną prędkością 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą mieć kartę rowerową. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego uważa, że te od dawna oczekiwane regulacje prawne powinny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. -W mojej ocenie są one kompromisem i to należy mocno podkreślić. A skoro przynoszą równowagę w relacjach kierujący urządzeniami transportu osobistego, a pozostali uczestnicy ruchu, no to zatem należy oczekiwać, że będzie poprawa bezpieczeństwa właśnie w tym obszarze – mówiMikołaj Krupiński.
Jednym z ważniejszych wydaje się zapisów jest ograniczenie prędkości dla użytkowników elektrycznych hulajnóg i UTO. Na drogach dla rowerów to 20 km na godzinę – na chodnikach to prędkość poruszających się tym chodnikiem pieszych. Wprowadzenie nowych przepisów z ulgą przyjęlimieszkańcy Łodzi.
Z kolei rowerzystomniekoniecznie podoba się to, że według nowych przepisów miejscem dla hulajnóg i innych tego typu pojazdów mają być przede wszystkim drogi rowerowe.
Z nowych regulacji prawnych zadowolony jest pan Adam ze Skierniewic, na co dzień użytkownik tradycyjnej hulajnogi. – Ja osobiście się cieszę, że tak się zadziało. Staniesię to bardziej cywilizowane. To co obserwowaliśmy zwłaszcza w dużych miastach, te porzucanie hulajnóg w różnych miejscach, te szaleńcze slalomy między pieszymi. Sam będąc pieszym też niejednokrotnie miałem taką sytuację, że gdzieś tam o mało nie zostałem przez kogoś jadącego na wypożyczonej hulajnodze rozjechany – mówi użytkownik hulajnogi.
Zdaniem ekspertówza nowymi przepisami powinna pójść kampania edukacyjna.
Trudno dziś ocenić działanie nowych przepisów w praktyce. Czy będzie bezpieczniej – zależy to niezmiennie od samych uczestników ruchu drogowego.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Nowe przepisy prawa o ruchu drogowym także dla rolkarzy i hulajnóg | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |