2 344 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, z czego 196 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 2 344 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 196 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 329 osób.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln859 tys. 261. Dzisiaj (19 maja) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 2 344 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono196 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 74 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 255 osoby.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 72 tys.250 osób.
kujawsko-pomorskiego (104), podlaskiego (86), opolskiego (77), warmińsko-mazurskiego (70), świętokrzyskiego (54), podkarpackiego (41), lubuskiego (38). 14 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 19, 2021
Od wczoraj wyzdrowiało 1 716 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem. W sumie w Polsce jest 2 610 932 ozdrowieńców.
W ciągu minionej doby o 811 spadła liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W sumie w szpitalach jest obecnie 10 334 takich pacjentów. O 41 zmniejszyła się z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie z takich urządzeń korzysta 1 377 chorych.
Na kwarantannie przebywa ponad 98 tysięcy osób. W porównaniu z poprzednim dniem to spadek o prawie 3 tysiące.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/485RynNuRi
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 19, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Szpitale covidowe nie tylko w naszym województwie, ale i w całej Polsce, pustoszeją. Łóżka covidowe są sukcesywnie “odmrażane” i mogą służyć także innym pacjentom, którzy nie są zarażeni koronawirusem. Czytaj więcej
Łódzki magistrat chce zwolnić właścicieli lokalów gastronomicznych z części opłat za ogródki – także te ustawione w pasie drogowym. Do tej pory za wystawienie stolików na zewnątrz nie musieli płacić ci restauratorzy, których ogródki mieściły się na drodze wewnętrznej, jak przy ul. Piotrkowskiej. Czytaj więcej
Zobacz także: Mobilny punkt szczepień dla osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Parmie
Minister zdrowia: w ostatnich tygodniach przywróciliśmy do normalnego systemu opieki medycznej ponad 16 tysięcy łóżek
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w ostatnich 2-3 tygodniach ponad 16 tysięcy łóżek przywrócono do normalnego systemu opieki medycznej.
Jak dodał, w szczycie zachorowań 46 tysięcy łóżek było przeznaczonych na walkę z COVID-19. “Teraz ta liczba spada poniżej 30 tysięcy” – zaznaczył na antenie TVP Info Adam Niedzielski. “Specjaliści, pielęgniarki, personel medyczny i niemedyczny wraca powoli do swoich obowiązków sprzed pandemii. Jeśli pandemia nie zaskoczy nas nową mutacją, to w wakacje i po wakacjach powinniśmy już wrócić do normalności w wymiarze funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej” – mówił minister zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 1 734 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 245 osób, wśród których 172 miało też inne schorzenia.
Koronawirus na świecie
Parlament Europejski oceni (początek debaty o 9.00) propozycję zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Z pomysłem wystąpiły Stany Zjednoczone. Wśród unijnych krajów nie ma jednomyślności, co potwierdził niedawny szczyt w Porto z udziałem europejskich przywódców. Za zniesieniem patentów we Wspólnocie jest między innymi Polska. “Uwspólnotowienie patentów jest tematem, który powinien być kwestią szybko zrealizowaną” – mówił w Porto premier Mateusz Morawiecki. Tego samego zdania jest Hiszpania, natomiast Francja i Niemcy są sceptyczne.Komisja Europejska mówi, że jest otwarta na dyskusję, ale jej przewodnicząca Ursula von der Leyen podkreśla, że zawieszenie patentów nie przyniesie w krótkiej perspektywie rozwiązania globalnego problemu braku szczepionek. “Co jest konieczne? Przede wszystkim wspólne dzielenie się szczepionkami i zniesienie blokady eksportu” – mówiła w Porto szefowa Komisji. Apel o zniesienie blokady eksportu jest kierowany przede wszystkim do USA i Wielkiej Brytanii, które nadal nie pozwalają na wywóz szczepionek.
Ukraiński minister zdrowia zdymisjonowany. Powód to powolne tempo szczepień i problemy z zakupami szczepionek przeciw covid-19. O zwolnienie ministra zdrowia Maksyma Stepanowa wnioskował premier. Decyzję zatwierdził parlament. Były już szef resortu, który swoją funkcję pełnił od marca zeszłego roku, a więc niemal od początku pandemii, krytykowany był w ostatnim czasie za brak postępów w akcji szczepień. Na Ukrainie w porównaniu z krajami europejskimi szczepi się wciąż niewiele osób. Ogółem zaszczepiono 948 000 obywateli, co stanowi nieco ponad 2 % społeczeństwa. Mimo wielu zapowiedzi ukraińskim władzom nie udało się zakupić dostatecznej liczby szczepionek. Ukraina jest beneficjentem programu COVAX Światowej Organizacji Zdrowia dla krajów rozwijających się, jednak pomoc ta jest niewystarczająca.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
We Francji rozpoczyna się dziś (19.05) drugi i najważniejszy etap znoszenia lockdownu. W całym kraju otwarte zostaną sklepy, lokale gastronomiczne i instytucje kultury. Miejsca te były zamknięte od wielu miesięcy. Skrócona zostanie także godzina policyjna, obowiązująca od października ubiegłego roku. Od dziś (19.05) Francuzi mogą poruszać się poza miejscem zamieszkania aż do 21:00. Do tej pory godzina policyjna rozpoczynała się dwie godziny wcześniej. Ponownie otwarto sklepy i galerie handlowe – nieczynne od początku kwietnia. W tych miejscach wprowadzono limit jednej osoby na osiem metrów kwadratowych. Dotychczas otwarte były tylko markety sprzedające produkty pierwszej potrzeby. Po raz pierwszy od siedmiu miesięcy Francuzi mogą ponownie korzystać z kawiarni, barów i restauracji. Lokale te mogą przyjmować klientów, ale wyłącznie przy stolikach na zewnątrz – zostawiając połowę wolnych miejsc lub odgradzając stoliki plastikowymi parawanami. Przy jednym stoliku może zasiąść maksymalnie sześć osób. Francja otwiera także miejsca kultury – nieczynne od października ubiegłego roku. Teatry i kina mogą przyjmować 35 procent maksymalnej liczby widzów i nie więcej niż 800 osób. W muzeach obowiązuje limit jednej osoby na osiem metrów kwadratowych.
Rząd otworzył także trybuny stadionów – choć zasiądzie na nich maksymalnie tysiąc kibiców. Kolejny etap łagodzenia restrykcji sanitarnych nastąpi 9 czerwca.
W stanie Ohio w USA rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do nietypowej loterii. Osoby, które zaszczepiły się przeciwko Covid-19 będą mogły wygrać nagrody w wysokości miliona dolarów. Celem loterii jest zachęcanie Amerykanów do przyjęcia szczepionki. Gubernator Mike DeWine ogłosił, że w Ohio odbędzie się pięć losowań w ramach szczepionkowej loterii pod nazwą Vax-a-Million. W każdym z nich dorośli będą walczyć o milion dolarów, a dzieci w wieku od 12 do 17 lat o pełne stypendium na dowolnej stanowej uczelni. Pierwsze losowanie dobędzie się 26 maja. Aby wziąć w nim udział należy zarejestrować się na stronie internetowej albo zadzwonić pod specjalny numer telefonu. Warunkiem jest przyjęcie przynajmniej jednej dawki szczepionek Pfizer, Moderna lub Johson&Johnson. Nazwisko każdego ze zwycięzców zostanie podane do publicznej wiadomości. Krytycy zarzucają władzom Ohio marnotrawstwo federalnych funduszy. Stanowe władze przekonują jednak, że loteria jest dobrym sposobem na promocję akcji szczepień oraz zachętą dla mieszkańców stanu by się im poddali. Po ogłoszeniu przez gubernatora Dewinea możliwości wygrania miliona dolarów liczba chętnych do szczepień znacznie wzrosła. Tylko w piątek w Ohio zaszczepiono rekordową liczbę 25 tysięcy osób.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |