Nowy Polski Ład ma ułatwić proces budowy domów jednorodzinnych
Według założeń budynki o powierzchni mniejszej niż 70 metrów kwadratowych, będzie można stawiać bez pozwolenia, księgi i kierownika budowy. Jak zaznacza Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes PiS, potrzebne będą tylko zawiadomienie w urzędzie i grunt.
Dotychczasna zawiadomienie można było budować jedynie domy o maksymalnej powierzchni 35 metrów kwadratowych.
– Szczególnie na wsiach, gdzie często buduje się tak zwanym systemem gospodarczym, w sytuacji, gdy ma się własny dom, będzie można postawić dom za stosunkowo niewielką cenę. Być może nie większą, niż sto tysięcy złotych – podkreśla prezes PiS.
Budynki stawiane w taki sposób wciąż będą musiały być zgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub,jeżeli brakuje takiego planu, warunkami zabudowy wydanymi przez gminę.
Czytaj również: Co znajdzie się w Polskim Ładzie? Prezentacja programu PiS
Zdaniem Kosmy Nykiela, urbanisty, brak należytego nadzoru nad budową może sprowadzić niebezpieczeństwo na domowników.
– Może dochodzić do katastrof budowlanych. Budowa na zasadzie zawiadomienia różni się tym od pełnego pozwolenia, że nie ma postępowania z udziałem stron. A to może również prowadzić do konfliktów sąsiedzkich. Właściciel działki znajdującej się obok budowy, nie będzie miał nic do powiedzenia – ocenia Nykiel.
Ograniczenie formalności ma na celu skrócenie procesu budowlanego o kilka lub nawet kilkanaście tygodni.
Posłuchaj więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Założenia Nowego Polskiego Ładu | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |