Od północy luzowanie obostrzeń. Łódzcy restauratorzy przygotowują się do otwarcia lokali i ogródków
Łódzcy restauratorzy przygotowują się do otwarcia ogródków gastronomicznych. Od północy mogą już przyjmować gości choć z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.
Łódzcy restauratorzy przygotowują się do otwarcia ogródków gastronomicznych. Od północy mogą już przyjmować gości choć z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.
Pan Adam z restauracji Sfinks mówi, że loka jest już prawie gotowy na przyjęcie pierwszych klientów. – Ogródki mamy przygotowane od pewnego czasu, pozostała tylko kosmetyka, żeby wszystko było posprzątane. Bardzo się cieszymy, w końcu może wróci normalność – mówi restaurator.
Do odwiedzania ogródków zachęca menedżer ulicy Piotrkowskiej Piotr Kurzawa. Jak podkreśla, nasze zamówienia pomogą restauratorom w odbudowaniu swoich biznesów.
– Oczywiście obowiązują zasady bezpieczeństwa. Udostępnionych zostanie 50% miejsc. Proszę pamiętać, aby pozostawać w maseczkach do czasu rozpoczęcia konsumpcji, wcześniej maseczki muszą być założone. Jeżeli odwiedzimy lokale, wielu przedsiębiorców, którzy nie zarabiali od wielu miesięcy, dostanie zastrzyk finansowy – podkreśla menedżer.
Na Piotrkowskiej do otwarcia szykuje sięsto ogródków. Kilkanaście z nich będzie czynnych już od północy.
Nazwa | Plik | Autor |
Luzowanie obostrzeń od 15 maja | audio (m4a) audio (oga) |
Luzowanie obostrzeń od 15 maja:
Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.
Transport zbiorowy
- 100 proc. liczby miejsc siedzących lub
- 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych)
Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)
- dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika)
Kultura kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu
- maks. 50-procentowe obłożenie
Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu
- z zachowaniem reżimu sanitarnego
Edukacja szkoły podstawowe i średnie
- nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
- nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
- reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy
Sport
- obiekty sportowe na świeżym powietrzu maks. 25 proc. publiczności
- zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit 150 osób
Od 15 maja znosimy obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
Pozostaje obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach.
Czytaj więcej https://t.co/4ZdW3ns7sK pic.twitter.com/4lp0C9Tgs9
Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 12, 2021
Wielu przedsiębiorców wznawia działalność, a liczba osób, które zarejestrowały się w systemie i wyrobiła Kartę Łodzianina przekroczyła już 100 tysięcy. Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej to liczba imponująca, ponieważ projekt funkcjonuje dopiero od dwóch miesięcy.
– Przeszło 200 firm, instytucji, organizacji, weszło już z nami w kooperację w zakresie ulg dla posiadaczy Karty Łodzianina – dodaje prezydent Zdanowska.
Karta umożliwia korzystanie z wielu ulg, tańszych biletów i zakupów. Każdego dnia przybywa firm i instytucji, które chcą współpracować z miastem mówi Tomasz Koralewski z Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Od 1 maja z kartą można zakupić tańsze migawki .