Do kolegiaty w Uniejowie powróciły dębowe, gotyckie drzwi
Prace konserwacyjne trwały dwa lata i polegały na oczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków i zaimpregnowaniu drzwi. Renowacja pochłonęła 90 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły w pełni z budżetu parafii.
Osłonięte kratownicą,dwuskrzydłowe drzwi są jednym z najstarszych elementów świątyni. Na czas konserwacji ich miejsce zajmowały drzwi zastępcze.
– Najtrudniejszym etapem był demontażdwustukilogramowychskrzydeł drzwi. Zadanie to wymagało sporej precyzji oraz siły fizycznej wielu ludzi. Oczyszczanie drzwi było najdłuższym procesem, ponieważ było wiele warstw przemalowań, zarówno na drewnie jak i na metalowej kratownicy. Następnie uzupełniono ubytki drewna i metalu, po czym oba skrzydła zostały zaimpregnowane. Drzwi musiały zostać także scalone kolorystycznie, staraliśmy się żeby nie wyglądały jak nowe. Celem było utrzymanie ich w zabytkowym, starym charakterze tłumaczy konserwator zabytków, Monika Bystrońska-Kunat
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uniejowie powstała w XIV wieku. Poza zabytkowymi drzwiami wewnątrz znajduje się także gotyckie prezbiterium, ołtarze boczne z XVII wieku oraz sarkofag błogosławionego Bogumiła.