Spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4. Przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą rozmawiać w łódzkim Pałacu Herbsta
Relacje z Rosją, zadania w ramach inicjatywy Trójmorza oraz wyzwania związane z wychodzeniem z pandemii – to tylko niektóre tematy jutrzejszego spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzem spotkania będzie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. W łódzkim pałacu Herbsta gościć on będzie ministrów spraw zagranicznych Czech, Słowacji i Węgier.
– To miasto i ten region jest godny prezentacji dla cudzoziemców, w tym dla ministrów spraw zagranicznych przekonuje prof. Rau. – To dobre dla Łodzi, że będzie miała okazję, chociażby bardzo pobieżnie zaprezentować się. I dobre dla moich gości ministrów, którzy będą mieli okazję poznać choć trochę ważne i ciekawe miasto w Polsce. Z reguły znają tylko Warszawę.
Politolog i członek Narodowej Rady Rozwoju prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski uważa, że będzie to okazja dla Polski, by wesprzeć południowych sąsiadów w sytuacji konfliktu z Rosją. W ubiegłym miesiącu Kreml nakazał 20 czeskim dyplomatom opuszczenie kraju. – Myślę, że w obecnej sytuacji świeżego napięcia czesko-rosyjskiego i znanego stanu relacji polsko-rosyjskich, Polska będzie usiłowała utrzymać tę linię polityki czeskiej. Sądzę zatem, że będą kolejne wyrazy solidarności.
Posłuchaj porannej rozmowy z prof. Zbigniewem Rauem
Innym tematem ma być pomysł zaproponowany przez Węgry, aby państwa wyszehradzkie wprowadziły wewnętrzną strefę wolnego podróżowania dla zaszczepionych osób. Mówił o tym w porannej rozmowie Radia Łódź prof. Zbigniew Rau. – Będziemy się zastanawiać nad tym, czy poprzestać na tych certyfikatach ogólnounijnych, czy wprowadzić jeszcze coś tylko dla państw Grupy Wyszehradzkiej, tak, żeby ułatwić wymianę turystyczną między naszymi krajami. Wydaje się, że u podstaw takiego wspólnego, choć spontanicznie sygnalizowanego myślenia jest to, że to turystyczna szansa dla naszych krajów. Ze względu właśnie na pandemię, prawdopodobnym jest, że będziemy wzajemnie, częściej niż do tej pory, wybierać się jako miejsce spędzania wakacji.
To może być krok do umocnienia relacji w ramach Grupy V4 – uważa profesor Żurawski vel Grajewski. – Grupa Wyszehradzka jest największym na świecie rynkiem dla Niemiec, większym niż Stany Zjednoczone i Chiny. I chodzi o to, żeby była sama dla siebie takim rynkiem. Zatem zdjęcie tych ograniczeń lockdownowych i umożliwienie czy ułatwienie podróżowania, ale także świadczenia usług, czyli podróżowania biznesowego, poszłoby w tym samym kierunku. Skoro Polska i Chechy są takimi świetnymi rynkami dla Niemiec, to dlaczego nie mają być nawzajem dla siebie pyta profesor Żurawski vel Grajewski.
Zobacz także: W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi otwarto wystawę “Od Wyszehradu do Wyszehradu”
Przedstawiciele Polski, Słowacji, Czech i Węgier poruszą też tematy wzmacniania współpracy na linii Unia Europejską USA. Prof. Zbigniew Rau zaznacza też, że ministrowie będą rozmawiać o postanowieniach deklaracji krakowskiej z lutego tego roku. – Spotkało się tam czterech premierów naszych państw i podjęli pewne zobowiązania, takie jak chociażby zwiększenie składki do budżetu międzynarodowego funduszu wyszehradzkiego, dotyczących współpracy w przestrzeni cyfrowej, zacieśniania współpracy w obszarze zarządzania kryzysowego. Zdamy sobie wzajemnie relacje, jak udaje się to realizować w naszych państwach. Potem minister węgierski będzie prezentował założenia węgierskiej prezydencji na najbliższy rok, ponieważ nasza kończy się w czerwcu tego roku.
WIĘCEJ INFORMACJIO SPOTKANIU |