Łódź Filmowa – nowa wystawa stała w Muzeum Kinematografii dostępna dla zwiedzających [ZDJĘCIA]
Projekcja odnalezionych fragmentów Ziemi obiecanej” z 1927 roku w reżyserii Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego, oryginalna suknia Jadwigi Smosarskiej, czy pokaz trójwymiarowych przeźroczy w Cesarskiej Panoramie – to tylko niektóre z udostępnionych atrakcji.
To pierwsza część ekspozycji przedstawiająca różne rozrywki z przełomu XIX i XX wieku i kino do 1939 roku. Druga część, obejmująca okres od 1945 roku do współczesności, zostanie udostępniona zwiedzającym we wrześniu.
– Ekspozycja opowiada nie tylko o lokalnej historii Łodzi filmowej. Wielką wartością wystawy jest to, że na przykładzie jednego miasta opowiedziana została i historia kina polskiego i historia kina w ogóle. Od ciekawostki technicznej, która pojawiła się w pejzażu rozetowym miasta, do rozkwitu kinomanii w latach 30. – mówi konsultant wystawy Łukasz Biskupski.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. zabytki techniki filmowej, takie jak chociażby kamera Oko skonstruowana przez Kazimierza Prószyńskiego jeszcze przed Tomaszem Edisonem. Wiele z prezentowanych obiektów zostało zrekonstruowanych, dzięki temu na wystawie można je także uruchomić i zobaczyć jak działają w praktyce.
– Jednymi z eksponatów są odtworzony kinetoskop Edisona, mutoskop prezentujący kręcące się karteczki, układające w krótki film, fotoplastikon i orchestrion, czyli szafę grającą z XIX wieku -mówi Bogusława Bronowicka z zespołu kuratorskiego wystawy.
Ze względu na obostrzenia sanitarne – interaktywne elementy wystawy na razie nie mogą być używane przez zwiedzających, będą je obsługiwać opiekunowie ekspozycji.