Politycy i samorządowcy apelują o głosowanie za Funduszem Odbudowy. Dzisiaj głosowanie w Sejmie
Politycy i działacze Prawa i Sprawiedliwości, na terenie województwa łódzkiego, przekonują, że poparcie Funduszu Odbudowy jest szansą dla polskich miast, miasteczek i wsi, dlatego apelowali o głosowanie za funduszem.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Posłowie zdecydują, czy Polska dołączy do krajów wspólnoty europejskiej, które poprą Fundusz Odbudowy | audio (m4a) audio (oga) |
W Opocznie do polityków wszystkich opcji apelowałposeł PiS Robert Telus.
– Proszę o rozsądek i rozwagę, żebyśmy w tych ważnych sprawach dla Polski byli razem, a nie przeciwko sobie. Nie ma w tej chwili czasu na dyskusję, jak te środki mają być dzielone. Ważne, by trafiły do Polaków i polskich samorządów – apelował Robert Telus.
Marcin Baranowski, starosta opoczyński także podkreśla, że wsparcie unijne dla samorządów jest bardzo ważne.
– Liczymy, że ten duży zastrzyk finansowy trafi m.in.do opoczyńskiego szpitala. Mamy nadzieję, że pieniądze zostaną przeznaczone na drogi, czy kanalizację. Przede wszystkim mamy nadzieję, że trafią do społeczeństwa i będziemy mogli, wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy, tworzyć kolejne miejsca zatrudnienia. Do tego potrzebna jest zgoda i jedność – zaznacza Marcin Baranowski.
Z nowej perspektywy unijnej do powiatu opoczyńskiego miałoby trafić ponad pond półtora miliarda złotych. Do województwa łódzkiego ponad 49 miliardów.
Za poparciem ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy są też samorządowcy z Sieradza, którzy wystosowali apel do parlamentarzystów o zgodne zagłosowanie w tej sprawie. Jest wiele do zrobienia, dlatego potrzebne są unijne dotacje.
– Młodzież czeka na boiska. Szkoły czekają na termomodernizację i unowocześnienie. Powiat sieradzki ma ponad 600 km dróg powiatowych do utrzymania i remontu. Bez pieniędzy zewnętrznych wiele inwestycji na pewno byłoby przesuniętych w czasie. Dlatego tak ważne jest przyjęcie przez Sejm ustawy – przekonywali wicestarosta sieradzki Kazimiera Gotkowicz i wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak.
W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu wspólnoty oraz funduszu odbudowy gospodarek państw unijnych po pandemii. Polska może liczyć w sumie na 770 mld złotych, z czego 58 mld stanowić ma Fundusz Odbudowy – w formie dotacji, część w formie pożyczek.
Do sięgnięcia po te pieniądze niezbędna jest ratyfikacja, przez każde państwo wspólnoty, decyzji Rady Europejskiej z grudnia. W innym przypadku budżet z Funduszem Odbudowy nie wejdą w życie.
We wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.